Обратната страна на Витоша: пълно езеро, елени и мечки, приказни селца
Витоша не е само за ски. Планината на София има и обратна страна. Южните и западните й склонове са една малко позната за столичаните в повече и в по-малко територия, която е незаменима туристическа дестинация. За нея важи правилото, изведено от класика: „колко е близо и колко е далече”. Има истинска дива природа на половин час път с кола от грамадния град.
Ако свиете от стария път за Перник на Драгичево и се отклоните към Студена, за вас има два пътя. Единият е да продължите към язовира, в момента пълно и много красиво езеро, с любимата резиденция на Тодор Живков, където понякога се отбива на разходка и премиерът Борисов в наши дни. Има и ловно стопанство със съвсем истински елени и мечки, както и друг дивеч.
Има обаче и втори вариант, към който може да се върнете, след като се порадвате на неподправената прекрасна природа – да завиете вляво малко преди старата бариера за резиденцията и покрай затворения комплекс Делта Хил да се отправите към село Кладница. Там е известен манастирът Свети Никола, който си заслужава да бъде видян.
Ако пък продължите по пътя за Перник, без да завиете към Драгичево, на последващото кръгово кръстовище се качите на магистрала Струма, още на първата отбивка минете под нея и се насочете към митичното село Чуйпетлово. Няма нищо специално, само дива, естествена красота и възможността да дишате с пълни гърди кристален планински въздух, както например в Родопите, само че тук сте едва на половин час от София. Това е най-високото село на Витоша – на 1200 м над морето, и е първото място, откъдето – също кристално чиста, минава реката Струма. Поетичното име идва от легендата, че селцето било така закътано, че човек можело да го намери само по кукуригането на петлите. А черквата му е на 160 години. Така че и по звука на неговата камбана са можели да намират населеното място.
До него е село Боснек, което също си заслужава да се види просто заради релакса. Преди 4 години то стана на 6 века. Недалеч е пещерата Духлата – най-дългата в България – цели 17,6 км, има и римски път, който навремето е водел за това, което днес е Самоков, града до Боровец.
Разбира се, може да сте оставили колата си при язовир Студена и пеша да стигнете до приказните села, но за това си трябва вече и туристическа подготовка, особено през зимата.