FACEBOOK

Смолян: най-големите звезди, 40 водопада, 20 езера, стари къщи точно до Пампорово

Свързани новини

Ако няма сняг или пък ви е писнало от пистите на Пампорово, само на няколко километра от ски-курорта е Смолян. Градът, обединил 3 села и превърнал се в столица на Западните Родопи, навърши 60 години миналото лято. И е чудесна уикенд-дестинация, която да посетите дори и без да имате страст към белите спортове – просто за приятна разходка. Още повече, на път от Пловдив, откъдето всички минават за Смолян, са и манастира Св. Кирик, и българския

Йерусалим и столицата на лозовите сарми – толкова актуални за сезона – Асеновград, и Бачковският манастир с чудотворната икона.

Всеки трябва да види няколко неща в Смолян. Там звездите са най-големи. Не е случайно, че планетариумът – мястото за наблюдение на звездите, е един от символите на столицата на Западните Родопи и е най-големият в цяла България. Особено за децата посещението е наистина незабравимо.

Въпреки че е областен център, на поляните над града, пък можете да пробвате импровизирано да си направите и да изпечете хайдушки шишове в стила на Капитан Петко Войвода, ако градусите навън го позволяват, а не ви се хапва в хотелския ресторант. Природата е наистина удивителна.

Една от малко познатите извън местните хора атракции на Смолян е екопътеката „Каньонът на водопадите”. Намира се на нещо като 2-3 км от града по пътя за селото с поетичното име Мугла, което сме чували във филмите, макар официално да се води в рамките не един от кварталите му.

Ще се намерите, сякаш влезли във фототапет. Или в картина на Шишкин, акопредпочитате. Всичко е като нарисувано.

Това вероятно е едно от най-впечатляващите места за разходка в цяла България – 6 километра с мостове от дърво, стълби, красиви водопади – 40 на брой като има един, който е почти двойно по висок от представяните прочутите балкански – 68 м и е наречен на легендарния тракиец, роден по тези земи - Орфей. Навсякъде по каньона на реката има пейки, табели, даже беседки, където можете да седнете и да похапнете дори да вали.

Другата природна красота наоколо са Смолянските езера. Те са общо 20. Идиличната хармония на водата, планината с причудливите скали и вечното зелено на гората е наистина фантастична.

Смолян е град, който е роден от сливането на 3 села и може да се похвали и с други, освен природните си забележителности. Води се най-високо разположеният в България.

Може да покаже типични родопски стари къщи на почти 200 години, като най-известни са двойните, които тук наричат „братски”, а не „близнак”, както са познати сред широката публика.

Една от къщите – Гьорджевата, е и музей. Махалата се нарича Чешитска – звучи забавно, има си и специална чешма, 150-годишна, чиято вода според легендите е лековита.

Малцина знаят, че най-големият православен храм в Южна България е тукашната катедрала „Висарион Смоленски”, местния светец – някога епископ и мъченик на вярата от епохата на Османското иго. Другата атракция за поклонническия туризъм е манастирът „Св. Пантелеймон” по пътя за/от Пампорово.

фото: Адриан Кулев


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени