FACEBOOK

Прегласуват мораториума за цената на тока, парното и водата

След три часа в спорове депутатите създадоха временна комисия за въпросите, свързани с енергийната криза и високите цени на тока. С огромно мнозинство НС първоначално наложи мораториум върху цената на тока, парното и водата. Той обаче ще бъде прегласуван в четвъртък, съобщиха по-късно от МС.

В наложения от НС мораториум ще бъдат направени уточнения. Ще бъде внесен нов вариант, според който мораториумът да влезе в сила от 16 декември, и да важи до 31 март 2021, реши новата временна парламентарна комисия, която беше създадена с цел да предложи нови решения около енергийните цени. Дебатът във временната комисия се изостри и ДПС напусна залата.

Междувременно, КЕВР, която е със съмнителна легитимност поради изтекъл преди 1 г. 7 м. и 14 дни мандат, прекрати заседанието си, след като НС наложи мораториума. Регулаторът трябваше да обсъди тарифата за електроенергията за битовите потребители. Идеята бе от 1 януари токът да поскъпне средно с 11,5%. Увеличение се очакваше и за парното – средно със 13%. Именно тези планове станаха  провокираха вносителите от Продължаваме промяната (ПП) да настояват за временна комисия.

Самото предложение за мораториума пък дойде от шефа на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. То бе подкрепено от 186 депутати от всички партии без ДПС, което не участваха в гласуването с мотив, че решението е "динена кора" и е противозаконно.

Депутатите одобриха предложението на ПГ на ГЕРБ-СДС да се гласува мораториум върху цената на тока, парното и ВиК услугите. То беше подкрепено от всички парламентарни групи с изключение на ДПС, които не участваха в гласуването."За"  бяха 186 депутати, 2 „против”, а други 2 се въздържаха.

Рамадан Аталай от ДПС поиска предложението на ГЕРБ-СДС изобщо дане се гласува, тъй като е направено след изтичане на времето. Според него „решението за мораториум е незаконно”, защото не е представено в писмен вид на депутатите.

След това НС гласува и създаването на Временна комисия за въпросите с енергийната криза, която внесе шефът на ПГ на ПП Андрей Гюров. "За" бяха 163 депутати, 49 "против", седем се въздържаха. Учредената комисия е на партиетен принцип от 14 народни представители, по двама от всяка ПГ.

"Внесохме и обсъдихме предложение за създаване на временна комисия за енергийната криза. Тази необходимост възниква от липсата на легитимност на КЕВР - в нея има членове и председател с изтекъл мандат", заяви Гюров в кулоарите на НС. Той посочи, че идеята на регулатора за промяна на цените за битовите потребители в последния момент е "политическа акция".

"Предложеното от КЕВР е една професионално подготвена схема как чрез манипулация на методиката да поставим българските домакинства пред свършен факт с по-скъп ток и парно. Ние ще намерим онези резерви в системата, които да позволят отлагане на увеличението на цените - вярваме, че това е напълно възможно и временната парламентарна комисия е начина да защитим интереса на гражданите", посочи още Гюров.

“Това предложение на КЕВР е политическо. Независимите регулаторни органи трябва да бъдат независими и да не вдигат цената. Да не се крием зад методологии, нека запазим българите във време на енергийна криза", заяви на свой ред Атанас Михнев от ПП.

„Старо парламентарно клише е, че когато искаш да отложиш едно решение - създай временна комисия”, посочи Хасан Адемов от ДПС. Според него целта на тази органа е да се прехвърли отговорността към НС.

Според ГЕРБ временна комисия би нарушила Закона за енергетиката, тъй като “КЕВР е независим орган”. От БСП и ПП намериха дебатите като загуба на парламентарно време, а младият депутат от ПП Радослав Василев си забрави мисълта при първата си поява на трибуната. Намери обаче подкрепа от един от най-старите в парламента Рамадан Аталай от ДПС. "Приветствам младия колега, който намери сили да излезе на тази трибуна. Убеден съм, че следващия път ще се представи много по-добре от нас, които сме дълги години тук", поощри го той.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени