Как с 16% заетост на леглата нямаме места?
След 1 г. К19 у нас НОЩ пак обяви, че не сме подготвени
Как при спрян извън К19 планов прием и точно 8 660 хоспитализиране с коронавирус, нямаме легла в болниците, след като са 53 000 по официални данни на държавата? Та това са 16,3% заетост! Здравните власти алармират за изчерпване на капацитета в клиниките и предупреждават за предстоящ срив, но реалните числа се разминават с подобни прогнози.
„Ако натискът върху болниците продължи, лечебните заведения в София ще бъдат в колапс”, предупреди в неделя шефът на столичното РЗИ д-р Данчо Пенчев в ефира на БНТ. „Още няколко дни и възможностите на лечебните заведения ще се изчерпят, медицинският персонал е на предела, а и персоналът е крайно число”, посочи той. Пенчев обяви, че през почивните дни заетостта на столичните болници е над 80%. Те са пълни, някъде няма вече свободни легла и не могат да приемат.
Пенчев обаче не конкретизира дали над 50% от хоспитализираните са в състояние за домашно лечение, както много лекари разказват отвътре. Общата им бройка за цялата страна е 8 660. Не е ясно как това може да е причина за „апокалипсис” при 53 хил. места общ капацитет на клиниките у нас.
При подобна заетост няма как да се говори, че лисват места. Този път натоварването не е главно в София, както беше при предишни вълни, но е и сравнително разпределено в цялата страна. Според източници на 19 минути от върховете на системата повече от половината настанени са просто случаи на пациенти с температура. Не можело да им се откаже. Всъщност става въпрос за бизнес - 8 660 хоспитализирани са 10, 393 млн.лв. дневно от НЗОК. 322,15 млн. лв. месечно!
Същевременно здравните власти отново повтарят грешката си от първата и втората вълна, като спират приема за плановите прегледи и операции и при третата. Тежко болните пациенти остават без адекватна медицинска грижа, а пациентите с К19, които в повечето случаи могат да се лекуват в домашни условия заемат болничните легла. Напомняме, че в над 80% от смъртните случаи с коронавируса са именно при хората с диагнози рак, диабет, сърдечни заболявания. Така в Италия например има двоен скок на смъртността от сърдечно-съдови заболявания, а нивата на медицината там очаквано са в пъти по-добри от нашите. За България данни няма.В интензивните отделения пък има около 700 настанени лица, което усреднено е равно на по 2-ма на отделение в болница. От средата на март капацитетът трябваше да е увеличен с 20% за К19 пациентите в София.
Напомняме, че още след първата вълна от К19 у нас се повдига темата за броя на леглата лечебните заведения. Нима за период от 1 година властите не успяха да се подготвят прогнозни разчети и достатъчно койки, за да не се говори за „колапс”?
„С колко е увеличен капацитетът на болниците?”, запита още през есента журналистът от Свободна Европа Полина Паунова. Според справка още през март-април на м.г. интензивните легла бяха под 2000, което е 3 пъти повече от нужните сега при "колапса". И тогава от НОЩ твърдяха, че няма място за паника и ще има нови места.
Година след пълния локдаунд, няма никаква видимост страната ни да е по-подготвена за поредната К19 криза. Напомняме, че през пролетта се твърдеше, че един от аргументите за пълното затваряне е именно “подготвяне на здравната система” за вълната, която ще дойде есента. Но и тогава се говореше, че легла няма. Ситуацията изглежда стабилно непроменение, предвид прогнозите на РЗИ и НОЩ.