FACEBOOK

1 година Корона 19

Днес, 8 март, данъкоплатецът дава 7 млн. лв. за хоспитализации с вируса, утре - 9 март, малко повече над 1 млн. лв. дневно за тестове по НЗОК

Международният ден на жената идва с първата годишнина от началото на пандемията у нас. Точно преди 1 година – в 0 часа на 8 март 2020г. ни съобщиха, че първият доказан случай на Covid-19 в България е факт. Националният оперативен щаб (НОЩ) пък е формиран на 25 февруари, малко преди да бъде регистриран пациент № 1. В същата седмица се говореше за трима заразени и в неделя на 8 март вече ги обявиха. Г-н Мутафчийски обясняваше, че коронавирусът не е по-опасен от сезонния грип. Две седмици по-късно го обяви за най-страшната болест в историята. Това стана на 13 март.

Тогава обявиха извънредно положение, а НОЩ издаде своята премиерна  заповед с противоепидемични мерки. Локдаунът  беше удължаван многократно, а през това време минаха няколко етапа на затваряне. Последваха всекидневни брифинги на НОЩ, а шефът на органа ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски се превърна в една от най-разпознаваемите фигури в медийното пространство.

Равносметката до този момент сочи, че щабът изпусна ситуацията около вируса, имунизацията, а много експерти описват действията на здравните власти като„хаотични”. Най-актуалният провал е ваксинационната кампания, която блокира заради липса на препарати в лечебните заведения. А това се дължи на поръчването на  най-големи количества от ваксината на АстраЗенека, представлявана у нас от майката на евродепутата Ева Майдел.
Напомняме, че масовата имунизация у нас спря само пет дни, след като тръгна. 

Страната ни стабилно е на дъното по темпове на имунизация  в ЕС, а от момента на първата бита ваксина у нас в края на м.г. имаме около 3% успеваемост. Сега се стигна до искане на препарати назаем от Германия, Франция и Гърция, но в същото време  НС отказа да води преговори за доставила на алтернативни препарати от Русия и Китай.

На този фон здравните власти отново повтарят грешката си от първата и втората вълна, като спират приема за плановите прегледи и операции и при третата. Тежко болните пациенти остават без адекватна медицинска грижа , а пациентите с К19, които в повечето случаи могат да се лекуват в домашни условия заемат болничните легла. Напомняме, че в над 80% от смъртните случаи с коронавируса са  именно  при хората с диагнози рак, диабет, сърдечни заболявания. те са и 80% от починалите с К19. Така в Италия например има двоен скок на смъртността от сърдечно-съдови заболявания, а нивата на медицината там очаквано са в пъти по-добри от нашите. За България данни няма.

Това, разбира се, има напълно логично обяснение, тъй като клиничната пътека за пациентите с корона е 1200 лв.. Това означава, че само днес данъкоплатецът ще даде 7 млн. лв. и малко повече утре за хоспилизираните с К19.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени