85 млн.лв. за Маджо от подресорния на Нинова държавен резерв за 2 мес., та и поръчките са незаконни: Биволъ
Сигурно помните публикациите на 19 минути за крилото на бизнесмена Младен Михалев и неговия близък ексшеф на ЦК на Комсомола Евгени Узунов и после управляващ на Интернешънъл Асет Банк, където бордовичка беше съпругата на бизнесмена, определяна от медиите като „банката на СИК”, от партийците - „банката на ЦК на ДКМС”, а от вътрешния министър Рашков като „банката на Маджо”, под което стана депутатка дясната ръка на Корнелия Нинова – Вяра Емилова.
Ако се питате как се направи пищна кампания без субсидия, помислете върху следващите факти, изнесени от сайта Биволъ.
След влизането като ресорен вицепремиер на Корнелия Нинова на 13.12.2021 г., още на 16.12.2021 фирмата Бент Ойл печели поръчка от държавния резерв за 15 033 398,72 лв. за доставка на горива.
По някаква страхотна случайност управляващият компанията Димитър Радев едновременно фигурира в търговския регистър като „представляващ лице, упражняващо контрол върху ФК Славия”, което е обществена тайна, че е Михалев, същият Радев е вписан и като управляващ на Фарма – Дуница, където и когато съпругата на Михалев – Елена Михалева държи 67%. Освен, че управлява и застрахователя на споменатата по-горе банка – Асет Иншурънс.
Интересен факт, който колегите от Биволъ са изпуснали е, че тъй като въпросната компания Бент Ойл е собственост на офшорка, регистрирана в Британските вирджински острови (БВО) – ДИЙНЪРИ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ЛИМИТИД, е твърде спорно дали подобна поръчка изобщо е законна.
По ЗОП държавните институции нямат право да дават поръчки на подобни компании от зони, където се избягва данъчното облагане в България.
Това е категорично описано като ЗАБРАНА в чл. 8 от Закона:
„Участие в процедура, независимо от характера и стойността на обществената поръчка, на дружество, в което участва дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим”.
Даже след направените от ГЕРБ през 2016 г. изменения, които допускат офшорки, регистрирани в ЕС, а Британските Вирджински острови не попадат в това условие, забраната не пада.
Поне си важи през 2021 и 2022 г., когато Великобритания е извън Европейския съюз. Изключение за нея в закона НЕ присъства. Иначе изрично щеше да бъде упоменато.
Бент ойл не попада и в ДПС-арското изключение:”ако е издател на периодични печатни произведения”.
Няма данни и за третото възможно изключение – дружеството да търгува с акции на международните борси нито на официалния сайт на компанията, нито на портала на Българската фондова борса.
На този фон е добре да се знае, че въпросната Бент Ойл е взела 669 държавни поръчки за 424 852 063,77 лв.
Само данъкът печалба върху тях е 42,5 млн.лв. Годишните бюджети за спорт и за туризъм на държавата, взети заедно, или 425 чисто нови линейки, или повече от 20 нови детски градини!
Най-интересното е, че според източника на Биволъ нови 70 000 000 лв. отиват при фирма от кръга на Славия с нова поръчка, пусната от подресорния на вицепремиера Нинова държавен резерв – за 33 000 т. гориво.
Тя е регистрирана на 21 януари със срок 23.02, т.е. идната сряда, както сочи регистърът на съответната изпълнителна агенция.
„Агенцията за държавния резерв и военновременни запаси търгува горива с една определена фирмa, която може да бъдe афилирана с лицето Младен Михалев – Маджо. Такива сигнали получи Биволъ от поне три независими източника. Председателят на агенцията Николай Василев увери медията ни, че не разполага с информация дали някои от фирмите са свързани с криминално – проявени лица. Василев твърди, че не е
получавал такива сигнали. В. Сега съобщи за първата сделка със свързана с Маджо фирма през юли 2021 г., а през ноември председателят на агенцията бе сменен. Поне една от споменатите като близка до Михалев фирми все още реализира сделки с агенцията. Същата е бенефициент от държавни поръчки и европроекти за над…425 млн. лв. Това означава, че споменатият от премиера Кирил Петков като фигурант на прословутия списък за главния прокурор Младен Михалев остава тесен партньор с държавата в сделките за доставка на горива за нуждите на резерва”, пише Биволъ.
Това не е първо предизвикателство на вицето Нинова срещу премиера.
Преди дни тя освободи наложения от него борд на Държавната консолидационна компания с неясно основание, което се базира на вече опровергани обвинения на ГЕРБ и ДПС.
Според наши източници от върховете на властта, това е предизвикало сериозна реакция на премиера и се е наложило частично „редактиране” на заповедта на Нинова.
Но лошото чувство у Петков остава!
„Един от сигналите е от дългогодишен служител на държавния резерв, поискал анонимност. Той припомни, че новият премиер Кирил Петков на няколко пъти е споменал името на Маджо. Според източника ни, фирма, която може да е свързана с Михалев, е извършила поредна сделка с резерва.
“Искам да ви информирам, че само няколко дни, преди официалното изявление и хвърляне на публично обвинение, фирмата на господин Михалев сключи сделка с държавния резерв на стойност над 70,000,000 лева”, гласи сигналът, цитиран от Биволъ.
„Това по думите му “оставя печалба между 4 и 5 милиона лева”. В период на енергийна криза, и когато цените за крайните потребители стават непосилни, именно обвиненият от премиера е единствен участник”, твърди служителят на държавния резерв.
Сигналоподателят пита дали е възможно, Кирил Петков “да не знае за държавна сделка с изключително големи размери”.
“Каква е била себестойността на това гориво, и дали то не е могло да спомогне за намаляване на цените за крайните потребители?”, пита още служителят.
Дали не би било редно горивата от резерва да се продават на тези ниски цени и на вътрешния пазар, с цел облекчаване на ценовия скок в някои от секторите на икономиката и социалната сфера.
Важно е да се отбележи кой е държавната страна по поръчката за 70 млн. лв. – Държавен фонд Земеделие, който също е в ресора на Нинова и е управляван от БСП, а по-точно от агроминистъра Иван Иванов, известен от Търговския регистър като управител на СИК в Шумен преди години.
Има логика....