Файненшъл таймс: 1 млрд. лв. ИТ инвестиции в София от 2015 г.
Файненшъл таймс посвети статия за столицата на България и рекордните инвестиции в българската Aй Ти индустрия. В материалът София е наречена "Силициевата долина" на Югоизточна Европа .
Изданието също е допринесло за това, след като откри технологичен център със 110 работници в София по-рано тази година. Сред големите инвеститори тази година у нас са и Фейсбук и Световната банка, които откриха свои офиси за информационни и комуникационни услуги. В петък - и Комерцбанк, след ПроЗибенСат 1, пише FT.
България е получила рекордна сума чужди инвестиции в софтуерни, информационни и комуникационни технологии през 2018 г. Тогава са осъществени минимум 16 проекта на обща сума 240 млн. долара, повечето в София. Чуждестранните инвестиции в сектора постоянно растат от 2015 г. насам, показват данните на ФТ.
Разгледахме няколко локации в Азия, Европа и Великобритания преди да изберем България, каза при откриването на офиса на ФТ в София Кейт О'Риърдън, главен продуктов и информационен служител.
Според нея София има дългогодишна репутация като център за технически постижения (изкуствения интелект и т.н), което прави технологичната столица на Балканите неустоима, завладяваща дестинация, пише FT.
До септември т.г. в София са започнати още 7 големи проекта в Ай Ти сектора на обща стойност 93,5 млн. долара.
От 2015 г. досега – в последния мандат на кмета Фандъкова, в софтуерната индустрия и Ай Ти услугите в България са вложени 673 млн. долара – над 1 млрд.лв., сочи ФТ, като от тях нод 90% са в столицата. Голяма заслуга за това има и досегашният шеф на общинската агенция за инвестиции и вече заместник-кмет по дигитализацията на София Владимир Данаилов.
В нашия град ще бъде и един от осемте суперкомпютъра на ЕС, подчертава вестникът.
София предлага широколентови услуги, които са сред най-бързите в ЕС, плосък данък от 10% върху корпоративните печалби и личните доходи - една от най-ниските ставки в Евросъюза, конкурентноспособна работна ръка и цена на живота, хвали предимствата ни финансовата библия на света.