FACEBOOK

Нинова пак прегази устава и се бетонира в БСП

В поредно нарушение на Устава на БСП 50-ият Конгрес на Левицата остави Корнелия Нинова начело на партията, стана ясно в края на миналата седмица. Напомняме, че заседанието бе свикано от Националния съвет на Столетницата през ноември, когато соцлидерът подаде оставка след катастрофалните резултати на 3 поредни избори в рамките на година.

Първо беше нарушен Уставът, който изисква в този момент зам.-председател да оглави БСП до конгреса (чл. 17). После беше прегазен и чл. 31, който дава на конгреса само да "констатира" - не да приема или отхвърля оставката. Нинова го играе втори път.


„За“ оттеглянето на Нинова бяха 164 делегати,  415 „Против“ и 20 посочиха „Въздържал се“. Само по себе си обаче подобно гласуване няма правен смисъл. По устава на БСП веднъж подадената оставка не подлежи на гласуване.

Уставът беше сгазен и с неподготвяне на конгресни документи до седмица преди форума. Още с това беше ясно и каква игра играе Нинова. Въпросът е защо се страхува от установения пряк избор? Уж юрист, тя използва схема, за да се бетонира.


Едно от лицата на вътрешната опозиция на социалистите – Весела Лечева изрази своето възмущение от факта, че не се стигна до пряк избор. Пред Тв Европа тя коментира, че именно прекият избор е бил част от реформата в БСП.


“Тази констатация би следвало да е формално потвърждение на волеизявление или на фактическо положение. Освен оставката, в устава има още четири случая на прекратяване на правомощията на лидера, сред които е и смъртта му. Ако някой ден някой председател на БСП умре на поста си, може ли конгресът да откаже да констатира смъртта му – не, другарю, вие нямате право да умрете, вие сте жив”, сочи друг коментар на Тони Тончев в DW.


Освен формалната легитимност на Нинова като лидер на БСП остава под съмнение и политическата. Напомняме, че тя тотално се провали като водач в 25 МИР-София и изкара 4 пъти по-малко от кандидата на Продължаваме промяната (ПП) - Ицо Хазарта. И в този район, и в другия воден от нея - Варна, резултатите й са по- ниски от процента на БСП. В западноевропейските партии има ясна практиката и традиция за поемане на лична политическа отговорност при изборна загуба, която е хвърляне на безапелационна оставка от страна на лидера.


Другият любопитен момент е, че партийната телевизия БСТВ наложи цензура за опонентите на Нинова. Изказването на обявилия готовност да се кандидатира за нов лидер на БСП Крум Зарков беше изрязано от прякото включване. То обаче може лесно да бъде намерено в интернет.


"Спите ли дълбоко? Упоени ли сте вече достатъчно от това, което се случва от сутринта", обърна се той към делегатите, критикувайки предизвестеното отхвърляне на оставката на Нинова заради подписка от 500 делегати, които искат вот на доверие. Той подчерта, че липсата на пряк избор е „фарс е поредният, ако не последният пирон в ковчега на публичния имидж  БСП".


В подкрепа на Зарков и провеждането на избори за нов лидер на БСП се обявиха Антон Кутев (бивш говорители на служебното правителство) и евродепутатът Петър Витанов.


„Разтревожен съм за бъдещето на нашата партия, защото за 4 г.  изгубихме близо 700 000 избиратели и това не може да бъде просто обяснено с  К19 кризата, машинно гласуване и други“, коментира пред БНТ още преди конгреса експремиерът и настоящ шеф на ПЕС Сергей Станишев. По думите оставането на Нинова “прави БСП за посмешище”.

 

Егор Глазунов


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени