Машините за вота на 04.04 не са платени: ЦИК
Според променения Изборен кодекс гласуването на 11 юли трябва да става само с машини, но може и да няма. Причината е, че ЦИК дължи 43 200 000 лв. с ДДС на доставчика Сиела Норма, който иначе е вечен фаворит във всички конкурси на органа. Ако тази сума не бъде платена, фирмата може да не предостави и още над 500 нужни за 11.07. новите устройства.
Оказва се, че комисията не е платила доставените 9600 машини. Това означава, че българската държава все още не е собственик на тези устройства и те все още са притежание на частната фирма.
Новината за размера на дължимата сума съобщи пред bTV зам.-шефът на ЦИК Росица Матева, която по този начин опроверга твърденията за цената на вота от бившия премиер Бойко Борисов. Припомняме, че той неколкократно назоваваше суми от 150 млн. лв., 110 млн., а реалната стойност се оказа 43 млн. лв..
В същото време ще са необходими още поне 500 устройства, с които да се гарантира машинното гласуване в чужбина, стана ясно още от думите на Матева.
Пред Свободна Европа зам.-председателят на новата и говорителят на предишната ЦИК от квотата на ГЕРБ Димитър Димитров обясни, че става дума за спор за “частично неизпълнение на договора”. По негови думи ще се настоява за неустойки на Сиела заради проблеми с 88 машини. Според данните, които той представи, тези устройства изобщо не са произвели резултат.
Според Матева обаче грешките във Велико Търново и Добрич не би трябвало да са нарушения на Сиела, а пропуск може да се търси в РИК и при държавната фирма Информационно обслужване, която е отговорна за програмирането на устройствата. Шефът на Сиела Норма Веселин Тодоров каза
пред Свободна Европа, че не може да коментира детайли от споразумението с ЦИК, защото самото то му забранява. Той допълни, че хазната все още не е нарушила настоящия договор.
Според контракта плащането от страна на държавата към фирмата доставчик трябва да се извърши между 30 и 60 дни след официалното обявяване на резултатите от изборите, проведени на 4 април.
ЦИК изненадващо откри 78 от купените машини за гласуване в различни областни дирекции на вътрешните работи, съобщи още Матева. Те се съхранявали там по неясно каква причина.
Шефът на Сиела потвърди, че собственост на фирмата е “блокирана в полицията”, а Александър Андреев - бивш шеф от ЦИК от ГЕРБ съобщи, че комисията в неговия състав не е дала разрешение устройствата да бъдат “освободени”.
По думите на Андреев става дума за 70 машини, които "не са съвсем машини, а консумативи”. „Ние поискахме те да се изземат, защото редът на транспортиране беше съвсем различен, не включва допълнителни доставки с куриерски фирми и ние не знаем дали с тези устройства, които са изпращани допълнително, не е можело да се манипулира вотът. Нали не забравяме, че може да има и опит за подмяна, за който комисията носи отговорност”, обясни бившият шеф на ЦИК.
Ръководителят на Дирекция Национална полиция Николай Хаджиев каза пред Свободна Европа, че в дирекциите на МВР в страната има машини. Но отрече да се води разследване, свързано с тях. На въпрос защо тогава тези устройства се намират в областните дирекции Хаджиев каза лаконично: “Нямаме отношение към машините, питайте ЦИК”.
Напомняме, че в деня на вота на 4 април се получи забавяне в доставката на машини в Хасково, тъй като МВР издирваше частния паркинг, където останал камионът с устройствата. Миналият състав на ЦИК пък категорично отказа независим одит на софтуера на закупените машини.