Гешев привика Петков и Бориславова на разпит
Прокуратурата стартира проверка на списък от лица, посочени от министър-председателя Кирил Петков на срещата му с главния прокурор Иван Гешев миналата седмица, съобщиха от държавното обвинение. Напомняме, че в края на миналата седмица обвинител №1 беше на крак в МС. Сега обаче премиерът ще върне визитата в прокуратурата, само че под формата на разпит.
Причината е, че по време на срещата им в петък Петков, както и шефът на кабинета му Лена Бориславова посочили лица и прякори, които според тях са в основата на корупцията в България.
Гешев е сезирал заместника си, за да бъдат предприети незабавни действия съгласно нормативната уредба.
"С оглед изясняване в пълнота на предоставената информация г-н Петков и г-жа Бориславова ще бъдат призовани да се явят във Върховната касационна прокуратура с цел предоставяне на пълен списък с лицата, посочени в хода на работната среща, както и данните, респективно доказателствата, за евентуално извършени от същите лица престъпления или нарушения", се казва в съобщението.
"По време на срещата министър-председателят е посочил имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност", разкрива прокуратурата.
“Около двадесет души са основата на корупцията в България”, обяви по-рано от Брюксел премиерът, след като заедно с Гешев бяха изслушани от комисията ЛИБЕ на ЕП.
“Приемам поканата и аз имам въпроси”, заяви Петков на извънреден брифинг по темата.Той изброи своите питания пред журналистите в МС.
„Прокуратурата установи ли коя е Мата Хари, направила ли е разследване дали тя е вкарала кюлчетата и пачки в чекмеджето на г-н Борисов или те са си били там?”, запита той.
„Във връзка с Магнитски – знаем, че Божков има много обвинения от прокуратурата, но въпросът е дали са повдигнати допълнителни разследвания по другите хора, описани по Магнитски: Пеевски, Магнолев, Желязков? Какви са действията на прокуратурата там? Има ли директна връзка между заема между ББР и факта, че Пеевски е бил акционер в Булгартабак?”, посочи още премиерът. Напомняме, че в петък премиерът и депутатът от ДПС имаха остър разговор в парламента пред очите, но не и чуди от колегите им и от зрителите.
„По една от телевизиите беше казано, че заемът в ББР е взет от адвоката на Гайтански – ще искам да разбера какви стъпки е направила прокуратурата, за да разследва евентуални връзки и дали заемът е взет правомерно”, запита Петков.
„След като всички се запознаха с казуса 8-те джуджета, какви разследвания е направила прокуратурата и повдигнала ли е обвинение на Петър Петров, известен като Петьо Еврото? Има ли връзка между строителните компании, една от които взела доста пари по строителството на незаконните язовири, и г-н известен като Таки? Какви стъпки са направени по Барселонагейт, и факта, че барселонските власти са ни информирали, че има пране на пари, свързано с този казус? Има ли връзка между случаите за Автомагистрали и изнасянето на торби с пари, и ГЕРБ?”, е другата серия от въпроси.
„Защо Булгаргаз и Павлов са се отказали от количествата азерски газ след същите тези доставчици сега са казали, че могат да доставят такъв газ, като с това ще се свали цената за потребителите? Дали е най-правилното Павлов да е извикан само като свидетел?”, попита премиерът.
„Тези въпроси са общоизвестни от медийните публикации, но аз не съм информиран да има обвинения. Има и други, но това са първите неща, които бих запитал”, обясни Петков.
Егор Глазунов