Ще купувам още медии: Наследникът на Келнер
В интервю за сайта на собствената си група PPF Ладислав Бартоничек, който наследи загиналия в загадъчна авиокатастрофа най-богат човек в Източна Европа Петр Келнер, макар да имаше едва 0,535% участие в холдинга му, обяви, че ще продължи инвестициите в медии и телекоми. У нас той притежава групата телевизии и радиостанции на бТВ и комуникационния гигант Теленор. В увода на интервюто той е представен във фирмения сайт като „близкият съдружник и приятел на Келнер, който сега държи здраво юздите на PPF” – бизнесимперията за 44 млрд.евро.
На въпроса как се е променил живота му като глава на най-голямата корпорация в Източна Европа, той казва, че „не е за по-добро, тъй като загубих приятел във водовъртежа на събития, които никой от нас не би могъл да си представи”.
За най-пресиращо в новата му роля той цитира „сигурността, че никой няма да изпусне топката, че всеки ще продължи да работи с пълна сила по вече задвижените проекти”.
На въпроса дали е имало предварителен план кой от двамата с другия миноритарен съдружник, също с 0,535% Ж.П.Дювиеюзар ще поеме водещата роля в групата, отговорът е интересен: „Ние не сме адресирали експлицитно ситуацията, но имахме ясно споразумение да бъда аз, ако се наложи”.
Бартоничек обяснява, че съдружникът му управлява финансовата част от холдинга – няколко банки, и сектора недвижими имоти, а Ладислав Чватал „е начело на Шкода”. „Не менажирам тези части от групата на дневна база, на мен се пада стратегията и транзакциите”.
На въпроса „ в каква позиция е семейството на Келнер, който е притежавал и е оставил на близките си 99% от холдинга, Бартоничек коментира: „Не е въпрос за мен и не бих искал да се разпростирам. Групата наследници е известна и определена, но всички въпроси по процедурите и свързаните с тях процеси са изключително семейни”. По-нататък той споменава, че „волята на семейството е да изпълни наследството на Петр”. Това е свързано най-вече със сливането на холдинга с Монета Мъни Банк, което според новия бос е въпрос на седмици.
Въпросите са свързани с медийните новини за това, че приятелят на дъщерята на Келнер – също бизнесмен на име Даниел Кретински, ще представлява семейството в холдинга. Но Бортоничек нарича всичко „чиста спекулация”, т.е. не смята да дели властта си. Той съобщава, че общува с вдовицата, „която сега е глава на семейството”.
По темата, че има „тежко ударени от корона-кризата фирми в групата, босът коментира: „Преувеличавате – едни бизнеси се представят по-добре, други по-зле в една такава ситуация”. Но се цитира загубата от 580 млн. евро за 2020 г. на главната финансова корпорация на холдинга Хоум Кредит, която има банки в няколко държави. Бартоничек признава, че специално китайският пазар „е доста проблематичен”. Той споменава, че съставът е орязан до 60000, т.е. наполовина.
Бартоничек обаче е категоричен:”Ние искаме да купуваме още телекоми и всякакви инфраструктурни компании, защото смятаме, че има възможности. Говорим за Европа”. Той не смята, че компаниите на групата в този сектор са във вътрешна конкуренция, а ги вижда като възможност за растеж и „създаване на стойност”. „Търсим и диверсификация на риска, включително географски”.
Следващ въпрос:
Ще купувате ли още медии, след като придобихте СМЕ (б.р. предишният собственик на бТВ груп)?
Ако има привлекателни възможности. СМЕ работи добре. Добра платформа е за нас да добавяме неща. Винаги първо ни трябват основа, знания и хора. Когато ги имаме, всичко става по-лесно, шансовете за успех стават по-добри. Така че, да, ще купуваме още медии.
Какви медии ви интересуват? Телевизии, интернет, печатни?
Печатни? Нещо като винилни плочи ли? Нещо за познавачи. Не знам. Генерално, печатните нямат бъдеще от бизнес гледна точка, но може да имат смисъл като допълнение към другите медии. Но не търсим точно вестници.
Какво мислите за синергията медии – телекоми – финансови услуги?
Прагматичен човек съм. Можете да поетизирате синергията, но трябва да ги превърнете в реалност. Има място за шерване на технологии между телекомите и финансовите услуги...Но да строим новия Револют или нещо такова – не съм сигурен, че е правилно да го направим.
А за телевизиите какво ще кажете?
Очевидно е, че има връзка с телекомите. Искаме да предложим на клиентите най-широкия възможен набор от услуги, свързани с телекомуникации изобщо. Телевизията е част от това. Първо, СМЕ произвежда съдържание, което можем да използваме.Второ, имаме покупателната сила да придобиваме повече и повече съдържание на пазара и да го предоставяме на нашите клиенти. Телевизията радикално се променя от линейно прожектиране към индивидуален избор какво конкретен човек иска да гледа. И това се плаща по различни начини. В това телекомите оказват велика помощ на телевизиите да направят скока в дигиталния свят, който е съдбовен и се извършва в момента.
Повече платено съдържание ли значи това?
Нашата услуга Voyo нараства твърде приятно и ще я разширяваме.
Имате медийни инвестиции и казвате, че ще ги продължавате, заради влиянието върху общественото мнение ли?
Това е предимно цел за политици. В медиите най-важен е професионализмът на хората, които работят в тях. Това е обратното на таблоидната журналистика, която поляризира обществото, защото й е изгодно.
Какво Келнер искаше, но не можа да направи в PPF?
Няма прост отговор на този въпрос. Живееше с работата си и я обичаше и ние трябва да продължим да развиваме проектите му. Той беше блестящ: винаги ни изненадваше с някаква интересна нова идея. Каква би била сега? Не знам. Вероятно би ми я прошепнал.