FACEBOOK

Какво ще стане с БГ империята на Келнер: Telenor и bTV

Трагична катастрофа с хеликоптер в Аляска отне живота на чешкия милиардер Петр Келнер и четиримата му спътници, съобщи Ройтерс. Информацията е потвърдена от компанията му PPF. Инцидентът станал в събота, когато летателният апарат, с който пътувала групата, се разби край един от глетчерите в американския щат. Кой обаче ще наследи бизнеса на най-богатия чех и в частност българския сегмент от империята му?  

Напомняме, че през 2018г. Келнер стана собственик на Telenor в България. Той придобива бизнеса на норвежкия телеком у нас, Унгария, Сърбия и Черна гора. През октомври 2020 г. магнатът чрез своята PPF Group купува международната група Сентръл Юропиън медия ентърпрайзис (СМЕ) за 2,1 млрд. долара (1,15 млрд. евро). В нея освен bTV Media Group  са още 4 телевизионни компании в Чехия, Словакия, Румъния и Словения.
Според Форбс капиталът на загиналия бизнесмен възлиза на 17,5 млрд. долара. Други източници твърдят, че нетното му състояние е на стойност близо 19 млрд. долара. Общата стойност на империята му възлиза на 45 млрд. евро.  Дали сега българските авоари ще бъдат управлявани от семейството му или пък неговите близки ще се отърват от тях?  Опитът показва, че в Източна Европа  подобни бизнес империи трудно оцеляват без своя бос.  Примерите за това са много. А в българския случай веднага може да се посочат историите на:  Илия Павлов, Георги Илиев,  Емил Кюлев и много други. Има видима разлика със Западна Европа и САЩ, където натрупването на капитала има дълга и поетапна история. Така например концернът  FIAT  се управлява от едно семейство повече от 122 години, а сега е обединен с Peugeot и Citroen.

Келнер оставя след себе си 4 деца  - всички от настоящата му съпруга Рената Келнерова. През 2009 г. по инициатива на жена му създават семейната фондация Келнер, която - заедно с други техни благотворителни фондове и инициативи - е раздала стотици милиони крони за култура, талантливи деца и помощи след природни бедствия. Рената също така е в борда на директорите на PPF.

Най-известното дете на бизнесмена е дъщеря му Анна, която е на 25 години. Тя е доста популярна в Чехия, тъй като е национален шампион по езда. През 2018 г. Анна привлече вниманието на света, след като баща й купи един от най-добрите състезателни коне в света, известен с името Catch me if you can. За да купи животното за Анна, Келнер е наддавал срещу милиардера Бил Гейтс, чиято дъщеря също е искала коня.

Освен семейството на Келнер има и други потенциални играчи, които могат да проявят интерес към управлението на аквтивите му. В бизнес биографията му има моменти, които намекват за връзки с руски и китайски служби. И протекцията на чешкия президент-комунист Милош Земан.

Още като младеж в средата на 90-те години той се оказва собственик на активи за стотици милиони долари в компании от енергетиката, съобщенията, производството на хартия, Газпром, стоманолеярния завод в Челябинск, малка шивашка фабрика. Чехът прави и преки инвестиции, купувайки каквото му е достъпно с надежда да го препродаде с печалба - например 4 циментови завода. През 2002 г. на базата на малката банка Технополис създава Российский Хоум Кредит энд Финанс Банк.  Освен това Келнер имаше и мащабни бизнес интереси  в Китай, където се наместиха чешки компании като Skoda Auto, притежавана от германската Volkswagen.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени