Шефът на КЗП с мистериозен кредит от банка, срещу която Комисията спира дело и нарушава закона

Сдружение Защита на правата на кредитополучателите разкрива интересен триъгълник между шефа на КЗП, неговата съпруга и банка. Организацията даде сигнал на 19 минути, в който посочва с документи как Комисията за защита на потребителите не само потъпква правата им, но и закона, като изтегля от съда иск, заведен заради изгърмелите при предишната криза кредити в швейцарски франкове. Проблемът е с 3 банки. В една от тях съпругата на Димитър Маргаритов има кредит с бившия си мъж.
Борчът е описан в пълната си стойност в нейната декларация при встъпването в длъжност като шеф на кабинета на вицепремиера Мегена Кунева на 18.12.2014 г. Кредитът е сключен през 2007 г. за 131 948 лева от Мария Калабельова - Маргаритова, тогава член на кабинета на вицепремиера и образователен министър Даниел Вълчев, и футболиста Милко Бански за закупуване на апартамент от 84 кв.м на невероятната стойност от 44925 лв. или под 500 лв. на квадрат при тогавашни цени в София над 1000 евро на кв.м или 4 ПЪТИ по-високи. Както личи, от 2007 до края на 2014 г. той вероятно не е погасяван.
Отваряме скоба, за да посочим, че в същата декларация Маргаритова признава нещо, което мъжът й се опита да отрече в интервю за 24 часа – съдружието със съпругата на министъра на образованието Красимир Вълчев, тогава главен секретар на същото министерство от квотата на ГЕРБ, в пиар агенцията Бонафиде. Тяхна фирма ще вземе тлъст договор с КЗП, за който подробно сме писали, както и с подчинената на Вълчев евроагенция на МОН – ЦРЧР. Но нека да се върнем на апартамента...
В декларацията, която Маргаритов подава през 2015 г. вече като шеф на КЗП, какъвто е станал от квотата на партията на Кунева ДБГ, апартаментът и кредитът ги няма.
Няма ги и в декларацията на съпругата му на следващата година, като тя е посочила само още 20 000 лв. спестявания към преди това оповестените 130 000 лв. на двама държавни чиновници, тогава със заплати под 3000 лв. месечно.
По някаква случайност КЗП точно през 2015 г. постига споразумение с банките, включително кредитора на г-жа Маргаритова, като пропуска да информира в хода на договарянето потърпевшите.
Изневиделица през 2018 г., след като вече Сдружението на измамените е публикувало протести в медиите, разбрало от тях, че е подведено от институцията, която трябва да ги защитава, Димитър Маргаритов декларира въпросния кредит на жена си пред КПКОНПИ.
Което също е странно, защото той няма касателство към него – съпругата му и бившият й мъж са длъжници. Вероятно затова не го е и вписал през 2015 г. Кредитът е обявен като 126 538 лв.
Само напомняме, че вноските по ипотечен кредит със сума 130 000 лв. са поне 8000 лв. НА ГОДИНА. Както личи, сумата по кредита на Маргаритова е намаляла само с по 1500 лв. на година. Специални условия? На каква база?
Още по-странното е, че има декларирана ипотека, но няма деклариран апартамента от 84 кв.м. в документа пред КПКОНПИ, подписан от Маргаритов. Няма и деклариране да е бил продаден в посочените документи. Пълна мистерия.
Тя се повтаря и през следващата 2019 г., когато в декларацията на Маргаритов сумата по кредита пада на 123 033 лв., но данни за наличен апартамент или негова продажба отсъстват.
В нея е пропуснат да бъде описан и друг апартамент в центъра на София, за който сме писали и можете да видите на 19min.bg.
При редакционното приключване на броя Маргаритов изпрати до 19 минути отговори на зададените му въпроси във връзка с семейните му декларации. В тях обаче, освен познатото от предишните отговори на КЗП необяснимо високомерие, имаше сериозни неточности, които щяха още повече да създадат подозрения към него.
Поради което му върнахме информацията за размишление и редактиране. Нямаше да спечели, ако публикуваме твърденията му с уточняващи истината коментари, каквито те определено заслужаваха.
Очакваме включване! Този път сериозен.