Има ли „абонамент” на телекомите към КЗП? 60000 лв. глоби за 2 г. при 5 млрд.лв. оборот = 0,000012%
19 минути попита Комисията за защита на потребителите каква е причината при множеството сигнали, които заливат редакцията и десетките хиляди, които се изпращат в КЗП, да няма видимо подобрение на отношението на телекомите към техните абонати?
Защо те не са прекратили дори съвършено незаконната практика да търсят сметки с минала давност? Дали това не се дължи на „абонамент” към органа, председателстван от Димитър Маргаритов, който би трябвало да ги проверява и да ги санкционира?
При първия ни опит не получихме никакъв отговор, освен че всичко, което постъпвало, се разглеждало.
По този повод се наложи отново да попитаме има ли „абонамент” за липса на притеснения на мобилните оператори?
Какъв е броят и каква е сумата на наложените им глоби? Дадохме на Комисията шанса да ни предостави отговор за целия си мандат, който приключи още на 27 март тази година?
От Комисията ни отговориха, защо ли, само за последните 2 години:
„КЗП е приела решения за установяване на нелоялни търговски практики по отношение на мобилните оператори от началото на 2019 г. до момента, както следва:
- А1 България ЕАД - 16 бр.
- Българска телекомуникационна компания ЕАД – 9 бр.
- Теленор България ЕАД – 3 бр.
Общата стойност на наложените санкции е в размер на около 60 000 лв”.
От отговора на институцията, подчинена пряко на премиера, не става ясно колко са точно тези „около 60 000 лева”. Излиза, че хилядите оплаквания са довели до само 28 санкции за 22 месеца, което е истинска подигравка с онова, на което са подложени абонатите.
Ние обаче ще бъдем съвсем точни в числата, които самите оператори регистрират като свой фактуриран оборот.
Само за година 3-те кита имат приходи от 998 000 000 лв. само от предоставянето на интернет. А той е една от многото услуги, които предоставят, наред с телефонията, телевизиите и т.н. И това само за 12 от разглежданите от нас 22 месеца.
Тъй като информация за приходите им за деветмесечието или десетте отминали месеца на тази година все още липсва, даваме наличните в момента данни.
А1 например декларира приходи от 950 924 546 лв. за миналата 2019 г.
Теленор пък само за първите 6 месеца на тази ужасно кризисна година, в която целият бизнес в страната бележи спадове около 30%, както сочат данните от представителните проучвания, сензационно се радва на 3,3% ръст на приходите. Само за полугодието те възлизат на 372 000 000 лева, от които печалбата е 188 000 000 лв.
Събраните обороти на трите компании за 22-та месеца са около 5 000 000 000 лв. В това число и милиони от различните грешки, неточности, надписвания на сметките на абонатите им.
Глобите се равняват на 0,000012% от тези огромни пари.
Всеки може да си отговори дали пък наистина няма „абонамент” за спокойствие?
Ще продължим с въпросите и отговорите към Комисията за защита на потребителите, с които разполагаме. Ще дадем и конкретни отчайващи примери в следващите броеве.