FACEBOOK

Уво за шефа на РЗИ: ЕМА не одобри Ивермектин за К19, след отхвърлянето от родната ИАЛ

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) не препоръчва използването на антипаразитния препарат Ивермектин на Кирил Домусчиев за профилактика или лечение на Covid-19 извън контролирани клинични изпитвания. Заключението на европейския регулатор е на базата на преглед на най-новите публикувани доказателства от лабораторни изследвания, проучвания, клинични изпитвания и мета-анализи. Това става след забраната и от българската Изпълнителна агенция по лекарствата.

Скандално е на този фон рекламирането на препарата и то в придворния 24 часа от шефа на столичната РЗИ Данчо Пенчев. И трябва за втори път да бъде уволнен, след като го полуосвободиха след първото отстраняване с гръм и трясък. Същият е и лъжецът, според когото при 16% заетост на леглата в болниците, нямало място. След като 19 минути написа очевидната „неточност”, изведнъж се намериха нови 8000 легла и се оказа, че нямало проблем. Но да се върнем на лекарството за животни...

Според ЕМА са необходими по-нататъшни добре проектирани, рандомизирани проучвания, за да се направят изводи дали продуктът е ефективен и безопасен при профилактиката и лечението на Covid-19, предаде Медиапул.

Агенцията припомня, че лабораторни проучвания установиха, че ивермектинът може да блокира репликацията на SARS-CoV-2 (вирусът, който причинява Covid-19), но при много по-високи концентрации на активното вещество от тези, които се постигат с разрешените понастоящем дози.

Резултатите от клиничните проучвания са различни, като някои проучвания не показват полза, а други отчитат потенциална полза. Повечето проучвания, прегледани от ЕМА, са малки и имат допълнителни ограничения, включително различни режими на дозиране и употреба на съпътстващи лекарства. Ето защо EMA заключи, че наличните понастоящем доказателства не са достатъчни вподкрепа на употребата на ивермектин срещу Covid-19 извън клинични изпитвания.

“Въпреки че ивермектинът обикновено се понася добре при дози, разрешени за други показания, страничните ефекти могат да се увеличат с много по-високите дози, необходими за получаване на концентрации на ивермектин в белите дробове, които са ефективни срещу вируса. Следователно не може да бъде изключена токсичност, когато ивермектин се използва при по-високи от одобрените дози“, е заключението на ЕМА.

В България Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) разреши на 15 януари Ивермектин за хуманна употреба, произвеждан от компанията "Хювефарма" на бизнесмена Кирил Домусчиев. Разрешението на ИАЛ обаче е за лечение на стомашно-чревна стронгилоидоза -вид паразитоза, а не на коронавирус. Лекарството се продава в аптеките по лекарско предписание под формата на таблетка от 3 мг.

Макар официално лекарството да не е разрешено за профилактика и лечение на коронавирус, някои лекари го предписват именно с тази цел, въпреки че няма убедителни научни данни в подкрепа на приложението му срещу Covid-19. У нас обаче има медицински специалисти, които убедено рекламират ползите от Ивермектин срещу Covid-19, като често изявите им са в медии на Домусчиев, който произвежда и лекарството.

 


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени