НС легитимира незаконното заседяване на КЗК
Комисията вече ще си има и полицейски функции
НС удължи мандата на членовете на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), които иначе се заседяха в органа с 1 година след края на пълномощията им. Той се удължава от 5 на 7 години. Така фактически се легитимира нарушение на закона.
От БСП възразиха срещу промяната, тъй като според тях това е "награда" за решенията, които КЗК взема.
Първоначалният замисъл на управляващите беше поправката да позволи на членовете на комисията на всичко отгоре да могат и да се преизбират, но вероятно с цел да си спестят по-голям скандал не го направиха. Напомняме, че служителите в такива органи, които по принцип в се водят независими, имат право само на един мандат. Дори и главният прокурор може да кара не повече от един срок.
Според друга промяна КЗК вече ще има и репресивни функции на „бизнес-полиция”. Ще обискира домове, офиси, коли. Нова бухалка за властта. Комисията ще може да извършва проверки по свое усмотрение, за което ще получава съдействие от МВР.
Напомняме, че настоящите сленове на КЗК вече демонстрираха фактическа липса на независимост. Така напримет те два пъти провалиха сделката с ЧЕЗ, минавайки през мегаскандала с Гинка Върбакова и Инерком.
Заради комисията пропадна и продажбата на Нова телевизия с чеха Петр Келнер, на когото бe oткaзaнo дa купи медията.Всичко това, за да може в крайна сметка да я вземе „правилният човек” Кирил Домусчиев.
Припомняме, че 27 март КЗП прави 1 година извън мандат, според първоначалния закон, който са заваририли при встъпването си в длъжност. Настоящият парламент все не намира време да смени органите с отдавна изтекли мандати, но явно успява да закърпи положението. Друга просрочка бележи и регулаторът КЕВР, който на 2 парил също прави 1 година извън отреденото.
Рекордьор обаче е Агенцията за енергийно регулиране (АЯР), членовете на която гонят 3 години извън мандат. Всички тези органи редовно оглясят публичното пространство със скандали.
Напомняме, че преди седмици АЯР например нашумя с прикриване на инцидент в АЕЦ Козлодуй, който се представи като „рутинна грешка”.