Къде е планът за евромилиардите, срокът изтече
До 15 октомври правителствата на държавите в ЕС трябваше да бъдат готови със своите проекти за милиардите по спасителната програма за икономиките в Съюза, независимо от забавянето на одобрението от ЕП и ратификацията от местните парламенти.
Италианският кабинет например, който също е наясно с процесите, още преди 1 октомври внесе своите предложения в парламента на републиката, като при 209 млрд. финансиране, разработените идеи за вложения са за 660 млрд.евро. Защо? Защото държавите, които представят повече проекти ще имат шанс да вземат от парите на онези, които нямат достатъчно, както става и с еврофондовете. Особено, когато икономическият комисар в ЕК е именно италианският експремиер Джентилони.
Кабинетът на България дори не е направил обсъждане от какви планове има нужда икономиката, от какви социалния сектор и т.н. Италия например насочва основни пакети към медицинската инфраструктура и медицинската наука, към образователната инфраструктура, към дигиталната инфраструктура, както и към секторите, които най-много пострадаха от коронавируса.
Кабинетът на България, ако се вярва на вътрешна информация, която получихме, няма нито един реално готов проект. Само София, отличникът по усвояване на еврофондове, която сама защити втората и третата линия на метрото, има готовност да предложи разширяване на подземната железница, за която иначе в новия програмен период е почти невъзможно да се вземат средства.
Само напомняме, че един от основните мотиви за неподаването на оставка на кабинета беше именно работата по разработването на проекти за усвояване евромилиардите по спасителната програма на ЕС.
Същевременно, правителството изтегли кредит от 5 млрд.лв, който не можа да обясни как ще харчи, при положение, че бюджетът все още е на излишък, а заетите пари са с лихва пъти по-висока дори от замената част на спасителната програма. За сравнение: половината от новия бг кредит е при 0,5% лихва, а другата половина е при 1,5% лихва. Срещу 0,1% лихва при заемите по спасителната програма при пъти по-дълъг срок за погасяване.