За гласуване по пощата сменете босовете на БГ Пощи, спомнете си чат-бота им: Тук не е информация
За да има нормално гласуване по пощата, което да не напомня американското с всички съмнения за фалшификации по него, час по-скоро трябва да бъде сменено ръководството на Български пощи. Защо? По много причини.
Първо техническите – преди време беше много популярна във Фейсбук една от най-ярките илюстрации за състоянието, доста тъжно, на тази система, която си е останала в соца. Бг пощи пуснаха чатбот. Ще каже човек – браво, влизат в 21-ви век най-накрая, започнали са да използват изкуствен интелект. Ала нищо подобно.
Свързали се с него, получавахме отговора, който така добре помним от соца и тъй често ни се случва, когато си поръчаме нещо и го подирим в Бг пощи: „Тук не е информация”.
А всъщност смисълът на чат бота е точно този – да бъде информация, да замени хиляди чиновници, като отговаря в реално време, ако трябва и едновременно, на хиляди въпроси от хиляди клиенти. Да не се налага да стоят безкрайно много време на опашки по гишетата.
По този повод – последния път, когато ни се наложи да посетим клон и то най-централния и предполагаемо поради това с възможно най-добрата организация и с максимален експертен потенциал – в Централната поща за простата услуга – получаване на колет, бяхме петима души на 13 гишета. Но работеше едно. След умуване, отвори второ. Чакането беше близо половин час.
Представете си при това ръководство с тази ефективност как става обработката на десетки хиляди, а на стотици хиляди, а на милиони писма с гласовете на хората.
Които после да отидат в тази ЦИК, начело с шефа на НС на партия (Земеделски съюз Ал. Стамболийски), със заместник – проста банкова служителка – сестра и снаха на двама бивши от неотдавна депутати от ВОЛЯ, в която 2/3 са на действащото и там като коалиция мнозинство на ГЕРБ и БСП.
А после да се обработват от проф. Мишо Константинов, който отдавна е в нарушение на закона – работи, пък е пенсионер.
С тези хора, начело на Пощите, ЦИК и Информационно обслужване, надежда всяка тука оставете.
Кристиян Георгиев