Добри оценки в световната преса за победата на Петков и Василев
Най-авторитетната икономическа медия на планетата Файненшъл таймс, откъдето се информират всички инвеститори в света, публикува положителен репортаж, посветен на изборите в България. Напомняме, че това беше институцията с най-големи атаки по скандала с Кристалина Георгиева и Симеон Дянков – екс вицепремиер и финансов министър на ГЕРБ преди броени дни. Заглавието сега е Нова центристка партия прави пробив на изборите. Авторът й отбелязва, че лидерите на Продължаваме промяната Кирил Петков и Асен Василев са възпитаници на Харвард и са изградили репутацията си като министри в служебното правителство.
„На вчерашните избори българите дадоха неочакван изборен тласък на новата центристка политическа сила, която може да сложи край на политическата безизходица, която почти напълно парализира управлението в балканската държава и през последните седмици я остави изложена на най-смъртоносната вълна на коронавирус.
След третите парламентарни избори в страната през тази година екзит половете показват, че ПП събира около една четвърт от гласовете - почти колкото десноцентристката партия ГЕРБ на Бойко Борисов”, пише преди няколко часа изданието и припомня, че бившият премиер е бил свален през април след „нарастващите народни протести срещу корупцията по време на повече от десетте му години на власт”.
„Бедната седеммилионна държава от ЕС се бори да повиши най-ниския процент на ваксинирани срещу коронавирус в блока, но все още по-малко от една трета от българите са напълно ваксинирани, а новата вълна от варианта Делта доведе до най-голяма смъртност в света”, пише британския вестник.
Това даде допълнителен тласък на ПП, основана от възпитаниците на Харвард Кирил Петков и Асен Василев, които бяха в служебното правителство, назначено от президента Румен Радев, и си създадоха добро име с решителни действия, особено срещу корупцията, констатира Файненшъл таймс.
„Докато партия ГЕРБ е отбягвана от повечето други партии, ПП има няколко потенциални коалиционни партньори, включително либералната Демократична България, популистката Има такъв народ и социалистическата партия. Ако се обединят, партиите ще имат парламентарно мнозинство от около 55 процента, показват резултатите от екзит пол изследванията”, анализира британският вестник.
Файненшъл таймс припомня казаното от Петков за вестника преди гласуването, че „ПП е провела предварителни дискусии с някои от другите политически сили. Докато с Демократична България беше лесно, другите може да е по-трудно да бъдат привлечени в коалиция”, цитира вестника оценката на Петков. На предизборно събитие в центъра на София той каза, че по принцип ПП може да работи или с ИТН, или със социалистите, но при две условия - смяна на главния прокурор и създаването на силна агенция за борба с корупцията. "Искам през следващите четири години да станем успешен пример за това как малка държава изкоренява корупцията за свръх кратко време", припомня изявлението му Файненшъл таймс.
Най-четената в политсредите в ЕС и САЩ медия Политико, доста критична към предишното управление заради корупцията и липсата на върховенство на закона, нарича Кирил Петков „големия победител в изборите”. Подчертава се харвардското образование на двамата лидери на ПП и се изразява надежда за излизането от безизходицата след 3 парламентарни избора за година. „България тръгва по нов път”, цитира Политико думи на Кирил Петков.
Най-голямата новинарска агенция в света Ройтерс определя Продължаваме промяната като „АНТИКОРУПЦИОННА ПАРТИЯ”, която ще води трудни преговори за съставяне на правителство. Освен харвардското образование на лидерите й, се подчертава, че „благодарение на техните решителни действия срещу корупцията като министри” са постигнали победа, като към сходна оценка се присъединява другата планетарна агенция Асошейтед прес.
Даже авторитетният холандски Фолкскрант, а това е най-критичната към България държава и преса в целия ЕС, посвещава страница на победата на ПП с чудесна усмихната снимка на Кирил Петков. Подчертава се отново, че тримуфът на „новодошлия” е заради резултатите и очакванията за още по-мащабна борба с корупцията.
Турският Сабах използва същите ключови думи. Като описва ситуацията у нас, се подчертава „гнева от широко разпространената корупция в най-бедната страна от ЕС”. Според медията вероятните партньори на Продължаваме промяната са „две малки групи за борба с корупцията и социалистите”.