ДАНС да изкара недекларираните БГ сметки в чужбина: НС
13 г. боксува и проверката на поне €200 млн. влогове в швейцарските банки
Парламентарната комисия по корупцията поиска от шефа на ДАНС Пламен Тончев писмено да предостави на списък на лицата, заемащи или заемали висши публични длъжности и недекларирали имущество в чужбина на значителна стойност, пише Капитал. Става въпрос за банкови сметки в чужбина, недвижими имоти или друго на стойност над 60 000 лв., участие в търговски дружества в чужбина, включително в офшорни компании.
Предложението е на депутата от ИТН Георги Георгиев. То е провокирано от друга инициатива на ГЕРБ и ДПС, които по-рано настояха председателят на ДАНС да бъде привикан за съвместно изслушване заедно с ексшефа на КПКОНПИ Сотир Цацаров по въпросите на отнетия му допуск до класифицирана информация.
Мнозинството гласува да покани и двамата на изслушване поотделно по различни теми, сред които и проблемите около гражданската конфискация. От комисията не приеха искането Цацаров да докладва само за отнетия му допуск до класифицирана информация, включително и на съвместно изслушване с Тончев, което възмути представителите на ГЕРБ и ДПС и те напуснаха.
Напомняме, че темата за списъка на лицата с недекларирани авоари в
чужбина е открита от месеци, но без никакво развитие. Институциите, от които зависи развитието и са прокуратурата и КПКОНПИ, които обаче продължават да пазят мълчание. Още през юни м.г. тогаваслужебният вътрешен министър Бойко Рашков посочи, че през 2019 г. значителен брой депутати, магистрати, висши представители на изпълнителната власт, кметове и други са били обект на имуществени проверки за недекларирани влогове и имоти в чужбина.
Проверките бяха възложени от бившия главен прокурор Цацаров, поне половината от тях са приключили, материалите са докладвани на прокуратурата, но без последствия, а другите проверки все още са висящи. Шефът на МВР многократно намекна, че сред лицата със скрити сметки има поне един член на ВСС, който е близък до високопоставен представител на прокуратурата, както и министри, зам.-министри на вътрешните работи и др.
По думите му ВКС знае имената на колегите си с офшорки, но съзнателно мълчи.
На коментара на Цацаров, че това е класифицирана информация, Рашков отвърна, че не вижда причина този материал да бъде засекретен, тъй като няма нищо общо с вътрешната и външната сигурност и става дума за законово задължение за деклариране на имущество в публичен регистър, който е общодостъпен.
Под въпрос е и броят на засечените лица, заемащи или заемали висша публична длъжност, които не са изпълнили задължението си да декларират имоти и сметки в чужбина. Според прокуратурата става въпрос за 38 души, а Рашков говори за близо 80, а в парламентарната антикорупционна комисия на няколко пъти бе споменато числото 47.
„Има и починали между тях. Живите подлежат на санкция и бих ги посъветвал да декларират, каквото имат още сега, защото иначе върху тях може лесно да се влияе - те са уязвими”, апелира той още през юни м.г..
Напомняме, също, че от цели 13 г. боксува и проверката на минимум 200 млн. евро влогове на наши граждани в швейцарските банки. Още през 2010 г. бившият шеф на НАП Красимир Стефанов твърдеше, че е видял данни за поне 700 такива сметки в Германия. През 2016 г. немците дори приканват данъчните ни служби да се задействат, като изпращат спонтанно данни за стотици швейцарски авоари на българи. Тогава се започва тромава преписка с Швейцария, но в крайна сметка от агенцията изобщо не поискаха никакви подробни данни по казуса.
Егор Глазунов