Борисов 3 приключва след неуспешна рулетка с 3-те мандата за нов кабинет

Политолози, близки до властта, започнаха да обясняват още в нощта на вота, че нямало да има служебен кабинет, ако новоизбрания парламент не излъчи правителство, а „по закон” Борисов 3 щял да управлява чак до следващо Народно събрание. Всъщност за този случай има Конституция и тя е пределено ясна. Няма никакви празноти, за каквито разправят.
Ако след събирането на парламента, избора на председател и връчването на проучвателните мандати за правителство никой не сформира кабинет, президентът разпуска това Народно събрание, насрочва нови избори и назначава служебен Министерски съвет. За него важи същото – следващият парламент трябва да излъчи правителство. А ако не го стори се разпуска и държавният глава вече може да остави служебното си правителство да управлява до по-следващо Народно събрание, или пък да назначи ново служебно.
Тук обаче има друг интересен момент – Радев не може да разпусне парламента в последните 3 месеца от мандата си – т.е. след 20 октомври 2021 г., което е важно да се има предвид, когато се насрочват евентуални нови избори. Добре е разпускането на новоизбрания сега парламент, в случай, че не сформира управленско мнозинство, да стане до края на юли, за да има време за реакция – провеждане вот и формиране на нов кабинет през рулетката с проучвателните мандати.
При избори 2 в 1, заедно с президентските, служебният кабинет евентуално може да управлява практически доста дълго време, включително и през 2022 г.
Ето и текста на Конституцията – от ясен по-ясен:
Чл. 99.
(1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
(5) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срока по чл. 64, ал. 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание.
(6) Редът за съставяне на правителство по предходните алинеи се прилага и в случаите на чл. 111, ал. 1.
(7) В случаите на ал. 5 и 6 президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство.
Снимка: МС