Ако е Байдън, Ф16 няма да спасят бг властта от Кьовеши-тип прокуратура
„Само едно е ясно, когото и да изберат, на нас ще ни забият тръбата отзад. От ден на ден става по-дълга и ще боли повече”, коментира бъдещия президент на САЩ и Турски поток през България опитният журналист Иван Бакалов.
Със сигурност руските проекти, на които толкова държи правителството Борисов 3 – въпросния газопровод и АЕЦ Белене, ще бъдат трън в очите на Байдън, който обяви битката с Кремъл за свой основен външнополитически приоритет. Напомняме, че именно демократическата администрация на Обама, в която той беше вицепрезидент, категорично ни наложи и спирането на Втора Атомна, и отказа от Южен поток.
Поради ангажирането на проруското лоби в Украйна в разплитането на бизнес интересите на сина му там и то в нефтогазовия бранш, Байдън вече има и личен мотив да гони докрай всеки руски интерес у нас. А регионът на Черноморието му е много интересен, за разлика от положението при Тръмп, който беше концентриран главно към вътрешните дела на САЩ и икономиката.
Той е склонен на договаряне с Русия само по един въпрос и той е продължаването на договора за ракетите със среден и малък обсег, който закъса в края на управлението на Тръмп.
Това, както и двукратното заобикаляне на София за 2 месеца при обиколките на дясната ръка на действащия президент и негов държавен секретар Майк Помпео в региона, както и категоричната позиция за спиране на Турски поток и от републиканската администрация, са ясен знак, че и пред нея повече не минават нито клетви, нито сълзи.
В този смисъл залъгалките, които досега свършиха работа – първата и евентуално втората поръчка на по 8 необорудвани самолета Ф16 няма да имат значение, който и да е президентът във Вашингтон.
Но при Байдън алъш-веришът ще бъде малкият проблем, като той няма и отношение към военно-промишления комплекс, чиито представители открито подкрепяха конкурента му в една грозна кампания.
С нов обитател на Белия дом не може да помогне дори Биби Нетаняху, както нарича израелския премиер нашият министър – председател. Той също се афишира като тръмпист и ще му трябва много време, за да балансира отношенията при демократическа администрация. Борисов се лишава от единствения си адвокат пред официален Вашингтон.
Истински големият проблем е, че още през 2017 г. демократите искаха да стартират и у нас версия на успешния румънски проект, наричан от хората най-често по името на Лаура Кьовеши със създадената и ръководена от нея независима антикорупционна прокуратура. При нея прошка няма нито за министри, нито дори за премиери, за разни депутати изобщо не се говори. Но дойде Тръмп и проектът секна.
Тъй като Кьовеши стана главен европейски прокурор, а България единствено гласува ПРОТИВ нея – досега нямаме признание кой е наредил това, но е ясно че е или премиерът, или вицето Захариева, т.е. отново той, и реално ще заработи от Нова година, проблемът за бг властта става огромен. Особено при демократическа администрация в САЩ, с която връзките на Европейския съюз рязко ще се подобрят.
Силно ще се интензифицира и работата в НАТО, където на международните срещи присъства президентът Радев, който говори английски език и свободно общува с колегите си. Всички са наясно и с номера, който му спретна правителството на конференцията 3 морета.
Към това трябва да се добавят добрите връзки на неговия вицепрезидент Илиана Йотова като бивш евродепутат, както и растящото влияние в Европарламента на останалите в добри отношения с държавния ни глава негови бивши членове на екипа Елена Йончева и Иво Христов – сега членове на ЕП.
В този смисъл отговорът на уравнението е ясен. Който не е разбрал, сравнението на влиятелното списание Форин полиси между Тръмп и Борисов. А решението на ЕС да обвърже еврофондовете с върховенството на закона, прието точно в деня, когато изглежда твърде вероятно именно Байдън да бъде новият президент на САЩ е още едно ясно послание към ръководителите на Полша, Унгария и България, които демострираха близостта си с досегашния човек в Белия дом.