Със съставка на бензина правят олиото, как да намалим опасността от вредата на маслото за готвене
Какво да правим с времето в карантина
Доста е писано по темата, че маргаринът има малка разлика в химическата си формула с автогоривото - немска разработка от времето на Хитлер, когато във военно време маслото е било кът и се е налагало да се намери негов заместител. Не е учудващо, че там, където правят маргарина, правят и олио.
Усещате ли накъде бием: ами и в олиото се добавя вещество, което влиза в състава на бензина. Защо в предприятията добавят тази химия в слънчогледовото масло за готвене? Просто е: естественото извличане на олиото от семките на красивото цвете запазва максимално количество от витамините и другите полезни вещества в сока на черните ядчици, ала струва скъпо на производителите. Първо те опитват да извличат повече олио като загряват семките - така те пускат повече масло, макар да намаляват наполовина витамините и полезните вещества. Когато производителите се светват, че добавянето на хексан води до максимум извличане на мазнина при минимум разходи - този трети път е избран от хранителната индустрия. Независимо, че така рафинираното олио е и токсично, и канцерогенно.
При химическата обработка се губят качества и полезност, но се печелят огромни пари, а на нас ни обясняват, че елиминират странични ефекти като например недотам приятната миризма на наистина оригиналното и извлечено от семки на слънчоглед масло за готвене.
Европейският съюз се опитва да минимизира ефекта на вредност на олиото като поставя стандарти, но и не може да гарантира, че онова, което присъства в магазините с етикет от България или друга членка на Евросъюза, не е произведено извън владенията на прочутите брюкселски мерки и теглилки - все едно дали за кривината на краставиците или за състава на олиото. Турция, Китай, Беларус - немалко големи селскостопански производители търсят ЕС като пазар и са готови на всичко, за да пласират стоката си на него по един или по друг начин.
Какви лайфхакове можем да дадем за справяне с този проблем?
От една страна, можете да се ориентирате към модните и смятани за по-полезни видове като например високоолеиновото или безхексановото олио. Първото е рекламирано като подходящо за професионално готвене, каквото и да означава това, особено във времената на телевизионните риалити програми от типа на Мастър Шеф, а и на карантинните времена на изолация, в които стотици хиляди хора откриха кулинарията като начин да не полудеят у дома си и вече се чувстват кулинарни майстори.
Специалистите съветват, когато купуваме олио, ако държим на него, а не на многото вече, но доста по-скъпи течни масла, подходящи за готвене, да избираме по един прост признак. А именно - дозатор на бутилката. Както казвали древните римяни - отровата е в дозата - колкото по-малко, толкова по-добре!