FACEBOOK

Защо гастроботаниката е хит: берем зеленажи от гората и ядем суперхрани

Затварянето на туризма и наложителното разнообразяване на градския живот с преоткриване на разходките „на зелено” доведоха до нов тренд не само в лайфстайла, но и в храненето, което и темата на днешния ни лайфхак. Най-общо трендът е наричан гастроботаника.

Оказва се, че много суперхрани растат неотглеждани специално в природата и, докато се разхождаме, освен гъби, можем да берем и от тях. Даже маниаците на тази модна тенденция вече си имат малки „гори за ядене”, където между дърветата отглеждат въпросните зеленажи, които после превръщат в изискани ястия или поне ги украсяват с тревиците. Има голяма разлика със специално отглежданите и често парникови зеленажи от магазините и пазарите – те са третирани с всякаква, в това число и доста вредна химия – нитрати, пестициди и какво ли не. Естествено растящия зеленаж не страда от такава патология.

Страшен бум прави дивият лук и особено дивият чесън. Той се бере точно в момента, като трябва да се събират стръкчетата преди да са пуснали листа.

Преди консумация, можем да накиснем този зеленаж в мляко – прясно или кисело, за да се отнеме твърде острият мирис и да се „дави” газът, който в дивия чесън е особено силен и би могъл да навреди на организма. Представете си чувството – достка неприятно, от преяждане с лук и/или чесън – е, много по-лошо е с дивите им варианти. Човек се чувства отровен и това не е само усещане.

Добре е дивият чесън и дивият лук да бъдат брани собственоръчно, защото продаваните за такива често са или заместители, или питомни, които просто са млади.

Тази храна съдържа повече витамини и полезни вещества от чията, която е любима на манекенките. Добра е за добавяне и подсилване на вкуса и на равиолите, и на бургерите, и на салатите, и даже на суши.

Друг зеленаж, който се оказва супер полезен, е репеят, който пък е борец срещу рака с много добър ефект според последните научни изследвания.

При копривата, която е друг летен зеленаж, събиран от немалко хора, много важно е да се знае, че преди използване за храна, тя първо трябва да се накисва, а после да се „изстисква”, вече омакнала и не-жулеща, за да се накъса добре. Тя съдържа много антиоксиданти, помага на дамите срещу рак на гърдата и проблемен цикъл. Но НЕ се препоръчва за бременни жени и сърдечно болни хора изобщо, тъй като в голямо количество може да предизвика тромбози – ефект като на ваксините срещу коронавирус.

Изобщо, гастроботаниката, която включва и употребата за хранене на цветовете – доста красиви са някои, на растения, чиито корени ядем, е добра, защото хем ни кара да се чувстваме герои – намираме нещо с търсене и после яденето ни става по-здравословно и по-вкусно.

Лайфхакът ни е за повишено внимание. Как да подхождаме към дивите зеленажи в гората? Ами като към гъбите, защото някои гастроботанически видове също могат да бъдат отровни. И силно да наподобяват модните и ядливи полезни видове.

1. Прочетете и разгледайте снимки на това, което смятате да берете – смартфоните са с вас на разходка, нали са мобилни, така че няма да ви отнеме повече от секунди да потърсите инфо, да сверите това, което виждате като фото на зеленажа и онова, което е пред вас в гората, а като се уверите, че нещата са 1 към 1 – да берете спокойно.

2. Прочетете и разгледайте клипчета как точно да си приготвите и в каква доза модните зелени храни, за да не стане ефектът обратен. Както винаги напомняме – разликата между здравословното и отровното винаги е само дозата.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени