FACEBOOK

27М лв. на държавата и още 1М еврофондове за К.Петков от 1 наредена сделка, уредена от В. Андреев – русенския човек на ПП и Еконт, ексГЕРБ

Вчера ви разказахме как в последния ден на управлението на царя на Русе Ник Събев като транспортен министър в Русенската свободна зона, в която дългогодишен шеф е областният координатор на Продължаваме промяната Валери Андреев, се товари стоката за камиона – бомба от Кримския/Керченския мост.

Същият Валери Андреев е човекът, който запознава боса на Еконт с Кирил Петков. Двамата с експремиера са близки от една друга сделка в последен ден – но на Асен Василев като служебен икономически министър през 2013 г. Чрез нея Петков печели по втория начин за фирмата си Волаком 27 милиона лева (26,9 млн. от занижена оценка на държавен терен) от нашите пари на данъкоплатци и още 1 милион лева еврофондове без конкурс при Валери Андреев като шеф на Националната компания индустриални зони.

Двамата се запознават като съветници на икономическия министър от първия мандат на ГЕРБ Трайчо Трайков, както самият Трайков споделя в интервю, а Андреев съвсем официално е и щатен съветник на Петков, когато той на свой ред става министър на икономиката в служебния кабинет Янев 1 миналата година.

Тези факти бяха потвърдени в изрично писмо по време не на кой да е кабинет, а на Петков – Нинова от неговия вицепремиер и икономически министър Корнелия Нинова. Според официалния документ фирмата Волаком е купила държавен терен в индустриална зона Божурище за 18 лв./кв. м, докато друга фирма по това време е купила земя на цена 30 лв./кв. м.

През 2017 г. от министерството са направили одит на Националната компания Индустриални зони (НКИЗ). В одитния доклад има констатация, че е допуснато формално провеждане на конкурс, в който участват Ацом и Волаком, посочва Корнелия Нинова в отговора си. Ацом доставя оборудване на Волаком, която прави система за безопасност от летящи птици и прилепи.

Мнението на одиторите е, че при провеждането на конкурса не е трябвало да се залага условие за наличие на сертификат за клас инвестиция.

Сертификатите на Ацом и Волаком за клас инвестиция са от 27 май 2013 г. – предпоследния ден на министерстването на Асен Василев в икономиката в служебното правителство на Марин Райков. Сертификатът е издаден от кума на Кирил Петков – Борислав Стефанов, тогава шеф на Българската агенция за инвестиции. В съвета на директорите е влизала Виолета Лорер, заместник-министър на Василев, а в кабинета Петков – Нинова – негов шеф на кабинета, съпруга на Даниел Лорер – министър в кабинета Петков – Нинова, а днес депутат от ПП. Волаком е получила и близо 1 млн. лв. безвъзмездни средства от фондовете на ЕС.

За да стане работата, още в първия си ден като служебен министър - 14 март 2013 г. Асен Василев получава искане от фирмата ВОЛАКОМ АД, представлявана от неговия най-добър приятел Кирил Петков, баща му и Васил Василев за издаване на Сертификат клас Б – за инвестиционен проект относно въвеждане в производство на летищни системи за безопастност в държавната зона Божурище – София, собственост на Национална компания индустриални зони (НКИЗ).
Цялата процедура е траяла рекордно краткия срок от месец и 28 дни. Обикновено лицензирането отнема между 3 и 6 месеца при изрядни документи. Странното е, че паралелно с подготовката на Сертификата министър Асен Василев прави промени в Съвета на директорите на НКИЗ, която в случая се явява продавач.
Специално, за да стане сделката, са сменени двама от тримата членове на борда. Единият нов е Виолета Лорер, другият нов е Юлиян Николов, а третият е нашият главен герой Валери Андреев, назначен при Трайчо Трайков от първия кабинет на Борисов.

Проверка в регистрите показва как фирми на Валери Андреев малко след гореописания проект придобиват без заеми и кредити апартаменти за стотици хиляди левове, а нотариалните актове са за придобиване чрез покупко-продажба от дружеството ЕЛЕМ-Гама ООД ЕИК 202952417, както и другите дружества с интересните имена ЕЛЕМ-Алфа, ЕЛЕМ- Бета… – все с по 2 лева капитал. Цяло чудо е как са преодолени всички икономически и юридически препятствия, за да се сдобият тези дружества – без кредити (заеми), със собствен ресурс, но без търговска дейност с апетитни имоти. При това с нормата от 2011 година, когато започва да действа законът за ограничаване на плащанията в брой, а това провокира въпроса – как и от кого е плащано на продавача?

И така за 1 ден Асен Василев прави 3 чудеса:

– Искане до министъра за даване на разрешение за учредяване право на строеж № 26- Н-66/ 23.05.2013 .
– Решение на СД № 68 / 23.05.2013 – за учредяване право на строеж върху имот в Божурище чрез конкурс.
– Заповед на министъра за даване на разрешение – 23.05.2013!

Всичко се случва в един ден.

Сертификатът, съгласно закона, е ДОГОВОР между ДЪРЖАВАТА И ИНВЕСТИТОРА, с който се дава право да придобие имот или вещни права без процедура – състезание - конкурс.

Отговорен за контрола и отчитането дали са

изпълнени изискванията е Българската агенция за инвестиции, ръководена от кума на Кирил Петков.

„Конкурсът” е подготвен за 8 часа на 23 май, и стартира след 10 дни. Сертификатът на Кирил Петков е готов на 27 май в последния ден от министерстването на Асен Василев!.

С това е отстъпено право на строеж върху 6000 кв.м РЗП срещу „скромните“ 18 лева (9 евро), но с право да се ползват над 14 декара терен. Видно от кадастъра тук КИНТ-а е 1,5 – т.е. могат да се застроят над 21 000 квадратни метра. Държавата е ощетена и с „неусвоените“ и неплатени 15 000 кв.м.

За да е по-ясно, ще кажем – срещу 108 000 лева такса за сертификата Кирил Петков и групата му получават 14 000 кв.м. терен в София, чието РЗП е 21 000 кв.м. През 2013 г, когато се реализира схемата, това са 27 милиона лева. И всичко срещу СКРОМНИТЕ 108 000 лева. Печалбата е 26 900 000 лева.

През месец август 2013 г. – няяма и 3 м. по-късно, Кирил Петков се оттегля от дружеството, но без да поиска това да се отрази в Договора му с държавата.

Малко по-късно е отстъпено право на строеж на същия проект, като отново е ползван Сертификата на Кирил и СИЕ.

Съгласно Сертификата, инвестицията трябва да приключи до 27.05.2016 г. В случай, че не се изпълни инвестицията в срок, имотът с подобренията по закон би трябвало да става собственост на държавата и да се дължи неустойка в размер на 5 пъти реалната цена.

Видно от публичния строителен регистър, само първият етап е приключил в срока на Сертификата. Вторият етап е приключил 6 месеца след изтичане на Сертификата, а последният – 1 година след него. Но неустойки няма.

Защо? Шеф на Българската агенция по инвестиции при кабинета Борисов 2 става друг член на групата на Кирил и Асен - Стамен Янев, който е съученик на Асен Василев и негов приятел от гимназията в Хасково. Той пропуска да контролира точно този обект.

Когато Кирил Петков става министър, Янев му е зам. и си връща поста в Агенцията години по-късно. Въпреки че като управляващ агенцията допуска години наред спад, вместо ръст в инвестциите у нас, залъгвайки публиката с балони като завода на Фолксваген, а после завода на Хюндай у нас, които, разбира се, ги няма.
Нещо повече, Стамен Янев крие и не предоставя информация за изпълнение на проекта на Кирил Петков, въпреки сигналите за това, чак до 2019 година, когато издава акт, че инвестициите са изпълнени. Което не е вярно спрямо условията на сертификата, който иска това да е станало 3 години по-рано.

Интересно е, че главният ни герой Валери Андреев, когато Петков е икономически министър, същият, който помага в изпълнението на сделката с ВОЛАКОМ АД като шеф на НКИЗ, има договор с Министерството на икономиката (МИ). Назначен е за съветник и член на комисиите за проверка на фирми от министър Кирил Петков.

Така Валери Андреев е този, който трябва да ревизира Националната кампания Индустриални зони, в чието ръководство е през 2013 година. Т.е. трябва да провери себе си. И г-жа Лорер.

Но докато Валери Андреев съветва Кирил Петков като служебен министър го запознава с Николай Събев, който пък се превръща в най-големия спонсор на партийния му проект Продължаваме промяната, както сам бизнесменът и бос на Еконт е признавал.

За награда, когато Кирил Петков става председател на Продължаваме промяната и премиер, Валери Андреев бе определен за областен координатор на ПП в Русе, а Събев става транспортен министър, който се запомни с първото в историята закъснение на пенсиите в България заради хакване на пощите, което се оказа важно и печеливше за дейността на ... Еконт.

В историята с камиона – бомба и неговия товар от Русе обаче има и дебела червена нишка – бордът на Русенската свободна зона е на Корнелия Нинова и също е пълен с удивителни „звезди” – за тях ще четете в следващия брой.

Радостина Тонева


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени