Яка чалга на яхтата на Домусчиев в Турция, струва двойно на неустойката му към държавата за БМФ
Известният журналист Веселин Дремджиев, познат още като водещ на По света и у нас и Всяка неделя, а напоследък на Денят по ТВ+, първи пусна кадри от яхтата KD на Кирил Домусчиев с гърмяща от нея чалга насред тихото пристанище Гьочек в Турция, които виждате и на сайта 19min.bg. На тях се отличава, макар в сумрака, фигурата на лидера на КРИБ, който върти кючек в ритъма на Софи Маринова и други фолкзвезди за срам на работодателите и индустриалците, както и на целия български бизнес.
Преди 3 години, през октомври 2017 г. тогавашният вицепремиер и сегашно вице на Цвета Караянчева в Народното събрание – коалиционният партньор на ГЕРБ Валери Симеонов заяви: „Собствениците на Български морски флот са се изплашили, че другата година ще трябва да платят 50 млн.лв. неустойки по неизпълнението на приватизационния договор и купуват панически кораби – барем добутат донякъде задължението си за поддържането на тонаж, след като нарязаха на старо желязо купените от държавата кораби. Стига се дотам, че са включили във флота и новата си 120-метрова луксозна яхта”.
Домусчиев контрира, че „90% от твърденията на Симеонов са неверни”. Вероятно има предвид, че яхтата му не е като на истински олигарх – 120 м, а „само” 56 метра.
KD – името носи инициалите на боса на КРИБ, е произведена в Италия и се оценява като нова на около 50 милиона евро.
Това е близо 2 пъти повече от парите, които още преди 1 година Домусчиеви трябваше да заплатят на хазната – т.е. на всеки български данъкоплатец.
Фирмата КG Меритайм Шипинг на братя Домусчиеви ( KG от имената им Кирил и Георги) вече от година дължи 52 252 446 лв. на хазната като глоба за неизпълнени задължения по приватизацията на Българския морски флот, които няма официални данни да е платила, а това вероятно води и до наказателни лихви от 10% върху ОЛП или още 5,252 млн.лв. Интересно е, че в БМФ фирмата на Домусчиеви е в съдружие 70 на 30% с МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА, т.е. с държавата, която кой знае защо не си търси парите в размера на коледните добавки за пенсионерите.
По този повод е още по-интересно, че към края на 2018 г. груповите ЗАДЪЛЖЕНИЯ КЪМ НАП СА 3,412 МЛН. ЛВ., А ЗА ОСИГУРОВКИ КЪМ НОИ - ОЩЕ 352 000 ЛВ. Отделно, задълженията към персонала са 4, 8 млн. лв. в края на 2018 г. Обърнахме се към НАП за коментар какво се случва със събирането на тези немалки суми, докато на редовите фирми при над 1000 лв. - 2000 лв. задължения се запорират сметки и се отпочват безкрайни проверки и ревизии, които се точат с години.
Говорителят на националната ни данъчна служба Росен Бъчваров отговори: "Това изглежда е данъчно-осигурителна информация, т.е. непублична такава". Оставяме настрана, че граматически "такава" се отнася за прилагателни, а не за същъствителни имена, но точно НАП изпусна данъчно - осигурителните данни на 5,1 млн. българи и на стотици хиляди български и чужди фирми миналото лято.
Обърнахме се и към Министерството на транспорта за коментар като ресорно по темата и съдружник на братя Домусчиеви, но получихме в отговор мълчание, което се приема за съгласие.
Интересно е, че фирмата е можела спокойно да плати задълженията си и по арбитража, и по данъците и осигуровките само със своята печалба за 2018 г. от 63 969 000 лв., която е декларирала. Тя обаче е потънала в загубите на групата, които са отчетени като 128 000 000 лв.
Задълженията изглеждат признати, понеже преди налагането на 52 252 446 лв. глоба, Кей Джи има платена една неустойка по приватизационния договор за 5,8 млн., както и получава обезщетение от 1 млн. евро - 2 млн. лв. от държавата в лицето на Министерството на транспорта, за да няма претенции към собствеността на 2 етажа от ... сградата на институцията Министерство на транспорта. Това е уникален случай в световната практика, а решението от 16.03.2016 г. е на кабинета Борисов 2 с транспортен министър Ивайло Московски.
По случайност той живееше, също като финансовия министър в това правителство Владислав Горанов, в комплекса, построен от фирмата - собственик на Кей Джи Меритайм - Адванс Пропъртис. Става въпрос за елитните кооперации с общ вътрешен двор ЕСТЕ в квартал Изток до преместената заради тях Автогара Юг под моста над бул. Самоков.
Карето от билдинги заема целия квартал между ул. Атанас Далчев и споменатия булевард, наречен на един от градовете, към които автобусите тръгваха именно от въпросното място.
За една друга корабна история, но в по-далечни морета, когато заради абсолютно навременна американска реакция Кирил Домусчиев поиска оставката на тогавашния вицепремиер, а сега посланик в Израел Румяна Бъчварова и има ли нещо общо между казуса и неразкрити убийства на бизнесмени у нас – очаквайте.