FACEBOOK

Ще дадем ли +19 млн.лв.без ДДС за „скрития Трейс” от ремонта на пл. Ал. Невски и ул.Шишман?

19,8 млн.лв. без ДДС или 24 млн. лв. с вкючения данък ще вземе слабо известната, но печелеща ударно милионни поръчки, където все още управлява ГЕРБ фирма Парсек груп, наричана в строителните кръгове „скрития Трейс” за реконструкцията на площада и зоната на Александър Невски, пренареждане на жълтите павета и трети ремонт за 3 години на ул. Шишман, която временно беше асфалтирана малко преди зимата. Защо ли наричат Парсек „скрит Трейс”? Ще си позволим само хипотеза, която може и да е само илюзия: може да е, защото двете компании по странно стечение на обстоятелствата винаги играят на едни търгове. Например неотдавна обжалваха заедно обществена поръчка в Пловдив, която жалиха и Парсек спечели ненадейно при новото класиране с помощта на КЗК, където властва бившият зам.-кмет на София при Борисов и майка на депутата от ГЕРБ Ал. Ненков – Юлия. Нейният мандат беше удължен с 2 г. в края на последния дълъг парламент с гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС. Дясна ръка на Ненкова в Комисията е личният избор на К. Нинова и нейният гуру Р. Овч. – Анна Янева, макар и подсъдима, заедно с Овчаров – осъден на две инстанции по казуса, за нередности в енергетиката. По софийския търг и двете фирми отново играят. Явно сценарият, описан от в. Марица в публикацията „Нова схема в обществените поръчки - жалиш търга и печелиш” по пловдивския казус за 6,2 млн.лв. без ДДС или почти 7,5 млн.лв. с включения данък: ако класирането не се хареса, КЗК ще го отмени и „последните ще станат първи”. Институцията взема доста интересни решения напоследък, което й навлече внимателния поглед на партньоските посолства и служби.

 

Парсек е разследвана от МВР за взети пари без свършена работа по АМ Хемус

 

Там тя има договор за 2,5 млн.лв. без ДДС или общо 3 милиона лева. Данните са официални и са на Сметната палата. Става дума за Лот 5, който освен незапочнат е и незаконен, както доказаха проверките на ДНСК. Нищо, че от джоба на данъкоплатците са платени за него 74 млн.лв. без ДДС или общо почти 90 млн. лв. – парите за българския спорт за един олимпийски цикъл или например 900 чисто нови линейки, които така не достигат при новия пик на пандемията...

А казусът с ремонта на зоната около храм – паметника Александър Невски е стар и с доста скандална история и досега: Преди три години изпълнител за реконструкцията на площад Ал. Невски беше избрана ПСТ груп. Общината обаче остана недоволна и глоби в лицето на кмета Фандъкова фирмата, свързвана в медиите с ДПС, за некачествени ремонти в града, включително и на съседната до площада градинка между Народното събрание и Софийския университет, разказа пред 19 минути високопоставен източник от СО. „Това отложи с години и ремонта на ул. Шишман. Оттогава много неща се промениха - проектът за новата визия на знаковото за София пространство претърпя редица изменения, така че в крайна сметка почти нищо няма да се промени въпреки усвояването на парите. А ул. Шишман се изчисти от скандали покрай предвидените декинги и по-малко паркоместа.

В средата на октомври стана ясно и кои са фирмите, които трябва да превърнат новите проекти в реалност. Спечелилите предишните търгове Джи Пи груп (за Шишман) и ПСТ груп (за пл. Ал Невски) този път не са подали оферти.

За пространството около храм-паметника на стойност 14.3 млн. лв. са се включили Парсек груп на Бончо Бонев заедно с Растер юг, собственост на Антоан Муртов и Радослав Костов. Двете фирми често участват заедно в консорциуми за различни поръчки като ВиК търга в Пловдив, обхода на Пловдив, ремонта на две улици в кв. Илинден. Парсек груп участва самостоятелно и в първата позиция на поръчката - за ремонта на централните улици 6-ти септември и Иван Шишман.

Друг кандидат е Трейс груп холд, която изпълняваше ремонта на бул. Тодор Каблешков и последно спечели една от станциите на бъдещото метро до Левски-Г (б.р. супер некачественият ремонт с „танцуващи” плочки на пешеходната част от бул. Витоша и недобрата работа по бул. Дондуков са само 2 причини София никога повече да не се доверява на старозагорските строители, да не говорим за пътя при Своге, убил 20 невинни българи – също сериозен атестат за фирмата, която не успя да осъди посочилите този пример като скандален в пътната инфраструктура, да не говорим за уволненията на 3-ма министри от Борисов 3 по този повод).

Състезава се и обединение между Фармвил, която е собственост на притежаваната от Николай Цветанов и Васил Стефанов Аруна адвайзъри, и БКС озеленяване на Наталия Русева (дружеството е без реализирана печалба за миналата година).

Самостоятелна оферта е подала фирмата "Булстрой-монтажи" с управител Цветан Кордев и собственик Цветелина Персийска. Двамата са и в управлението на "Климатроник", която спечели заедно с още четири фирми друг столичен търг - за доставка на печки.

В последния си вариант проектът за пл. Ал. Невски в голяма степен предвижда запазване на сегашното състояние - паркингът около площада ще остане, а паветата ще бъдат пренаредени, вместо да бъдат заменени с плочи от сив гранит. Което пък повдига въпроса за какво точно ще се похарчат милионите?

Единствената по-забележима промяна ще е обособяването на пешеходна зона от площада до ул. Г. Раковски. По този начин изглежда, че общината по-скоро се застрахова от критики, но все пак ще усвои 14.13 млн. лв. без ДДС, колкото е бюджетът за новия проект”, пише и пита Капитал.

Важно е да се отбележи, че по информация на наш източник парите са европейски, така че се налага специално внимание, тъй като европрокурорът Лаура Кьовеши неслучайно се записа лично да контролира България е реализираните у нас проекти по фондовете.

Другата обособена позиция е за довършване на т. нар. Зона 2, която включва ул. Иван Шишман и ул. 6-и септември в частта ѝ от Граф Игнатиев до Славянска. Ремонтите трябваше да бъдат още през 2018 г., тъй като бяха включени в големия проект за Графа, но заради големите скандали тогава кметът Йорданка Фандъкова предпочете да отложи дейностите.

В позицията се включват три кандидата. Единият е обединение между строителната Геострой, част от групата на Геотехмин на Цоло Вутов (б.р. също под внимателен поглед отвън), и АВ билд на Александър Василев, чиято печалба за 2020 г. е 569 хил. лв. Самостоятелно се състезава Парсек груп на Бончо Бонев, която напоследък кандидатства по столични поръчки като трасето на трамвай 5, ремонта на бул. Първа българска армия и две улици в кв. Илинден. Именно обединение с нейно участие спечели търг за ремонт на гарата в Стара Загора.

Третият кандидат е обединение между Галчев инженеринг на Марияна и Любомир Галчеви, които са нейни съдружници и управители, и занимаващата се със строителството на жилища Ситипрогрес на Жана Янева.

ПСТ груп спечели търга от 2017 г. за обновяването на площада с оферта 17.8 млн. лв. без ДДС, но общината прекрати договора ѝ и в крайна сметка плати само 4.6 млн. лв. за дейностите по ул. Московска от ул. Г. С. Раковски до Дунав, както и за ул. 11 август от Дунав до градинката Кристал, ул. 6-и септември в частта ѝ от Цар Освободител до Аксаков, градинката Св. Климент Охридски и бул. Васил Левски от Цар Освободител до кръговото при паметника.

Засега изглежда сигурно, че въпреки големия поток от хора Шишман няма да е пешеходна, а тротоарите ще бъдат приравнени към пътното платно (както е в частта до Св. Седмочисленици). Проектът към поръчката предвижда и поставянето на кашпи и декинги на мястото на някои от паркоместата, но дали това ще се случи ще зависи от живеещите и бизнеса на улицата”, пише Капитал.

Годината не започна добре за Парсек груп, като явно причината е разместването на пластовете в ГЕРБ и отслабването на позициите на кмета Зико. Тя бе отстранена на 9 януари от процедурата за пробива под Водната палата след отварянето на офертите по обществената поръчка в общината днес. „Компанията е отпаднала, тъй като не е предоставила ключ за декриптиране на офертата. Така от администрацията ще разглеждат по същество само двете предложения на Трейс холд груп и „Иса-2000”, като първо ще бъде направена оценка на техническите параметри, а след това ще се разгледат и финансовите. Процедурата може да бъде завършена с избран изпълнител до месец. Стойността на обществената поръчка е 9 280 000 лева с ДДС, а средствата ще бъдат осигурени от 40-милионния дългосрочен общински заем.

Само преди две седмици Парсек груп започна да реализира проекта за реконструкцията на ул. Даме Груев. Дружеството е вряло и кипяло в обществените поръчки и е озадачаващо как представителите му са забравили да ключ за декриптиране на офертата в ЦАИС”, пише пловдивската медия podtepeto.

Между фирмата и Общината тече и игра на нерви: „Управителят на компания Парсек груп, която завоюва публичната поръчка за реконструкцията на ул. Владая в регион „ Източен”, не е решил дали да подпише контракта в Община Пловдив. Причината е внезапното повишаване на материалите и горивата. Бизнесменът Бончо Бонев не е сигурен, че контрактуваните 2,2 млн. лв. ще са задоволителни за ремонта.

Допълнителни средства поради ценовия потрес ще желаят от компания „ Парсек груп” и по други два контракта с Община Пловдив - за разширението на ул. „ Даме Груев” и санирането на блока на бул. „ България” 45 и 47.

Строителите са в подготвеност да започват реконструкцията на следващия ден, откакто теренът сред бул. Македония и ул. Охрид беше разчистен. „ Засега се оправяме, тъй като избързахме да закупим авансово всички нужни материали - тръби електрокабели, тротоарни плочки, бордюри, само че след Нова година се чака ново повишаване. За страдание, няма по какъв начин да се запасим авансово с асфалт, сподели пред Марица Бончо Бонев.
Той е уведомил Община Пловдив за предлагането за смяна на контрактуваните цени за Даме Груев и блока на бул. България с мотив за форсмажорно събитие - фрапантно и непреодолимо нарастване на цените. " Ако не беше се стигнало до шоковата инфлация, щяхме да се поберем в контрактуваната стойност на ремонта, само че в този момент обстановката е друга ", посочи изпълнителят на поръчката.
Разширението на ул. Даме Груев от бул. Македония до Кукленско шосе дружно с подземните връзки коства 6 163 000 лв. без Данък добавена стойност, или 7,4 млн. лв. с налога. Пътят се уголемява от северната страна и става четирилентов. Паважът се заменя с асфалт.
Договорът за ул. Даме Груев е подписан на 15 юни тази година, само че ценовата оферта е подадена преди една година - на 2 юли 2020 година През това време цената за литър дизелово гориво скочи на 2,49 лв., при 1,75 лв. преди година, а токът хвръкна от 84,89 лв. до бомбастичната сума от 402,12 лв. за мегават часа.
„През предходната година тротоарните плочки костваха 21 лв. на квадрат, а ние побързахме да ги купим в този момент за 34 лв., тъй като след Нова година ще нарастнат още”, изясни Бончо Бонев.
Запитвания за доплащане към публични поръчки има и от други компании, удостовери отрасловият зам.-кмет Пламен Райчев. Според него Законът за публичните поръчки не позволява анексиране на към този момент подписаните контракти. " Ще търсим метод вероятно за доплащане, с цел да не се провали построяването на обектите, само че занапред ще се разисква този въпрос ", сподели Райчев”, пише novini247.

Статията от 14 декември обаче явно не е успяла да излобира достатъчно, тъй като пловдивските медии пишат, че работата по терена си върви. За сметка на без друго минималната зеленина във втория град на България:

„Всички 20 дървета, които попадат в разширението, са изсечени. Бригада от общинското дружество Градини и паркове събираше през вчерашния ден остатъците от отрязаните софори.
„Дървесината ще се съхранява в наш склад. Който желае, може да закупи по цената, одобрена от Общинския съвет”, сподели шефът на предприятието Веселин Козарев. Той твърди, че на същата улица ще засадят нови дървета с по-дълъг живот, чиято коренова система няма да унищожава тротоарите. Сечта мина безшумно и добродушно, без митинги, каквито постоянно стават даже и при премахването на едно дърво. Хората желаят да има прекрасен път и са наясно, че дърветата са остарели, разяснява Веселин Козарев”, пише жизнеутвърждаващо и донякъде иронично novini247.

Снимка: БГНЕС, архив


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени