FACEBOOK

Частни медии на хранилката с публични средства: Минеков

“Държавата и пренасочването на европейски средства хранят в огромната си част частните медии” , разкри в ефира на ЕвроДикоФ по Евроком служебният министър на културата проф. Велислав Минеков . „Това обаче важи за „добрите” от тях, а за „лошите” не е определено такова подпомагане”, добави той за начина на финансиране при последния кабинета.

„Започнаха да излизат договорите за медийните услуги. Много са интересни. Отворете сайта на Министерството и вижте. Излиза, че частните медии са държавни. Това са договори, с които тези частни медии, в зависимост колко са любими на правителство, се изхранват и то чудесно. Тезата, че рекламата храни е забравена - няма такова нещо”, посочи Минеков.

„Става въпрос за 2020 година. Получавани са следните суми: 59 000, 20 000, 49 000, 24 000, 16 000 и 35 000 лв. за любимия ти Канал 3”, даде за пример той.
„Парите идват от Министерство на земеделието, Министерството на туризма, на икономиката, на образованието и науката, Институт по транспортно строителство и инфрактруктури. Чудеса! Фондация Гласове на традицията - това е хранилка”, изброи министърът.

„Обаче аз мога да насочвам тази хранилка и към своето величие. Ето, например - предмет на договора между Министерството на културата и една радиостанция, наричана още радиоверига - ще й спестя името”, посочи още той.

Минеков представи как работи схемата в хипотетична ситуация. С тебе Сашо трябва да направя една сделка, ама това е само между нас. Другите не трябва да разбират” обърна се той към Диков. „Да кажем, че министърът желае да направи договор за 60 минути предаване веднъж седмично в неделя. 12 месеца или „Мълчанието ражда нищета. Тишината е виновна. 15 години мълчание и се роди това чудовище. Затова сега настоявам да се говори – да си отворят мълчаливите усти и да разказват. С мълчанието си разрешихме невероятен грабеж. Корупцията се превърна в традиция, дори на най-ниско ниво“, констатира Минеков. Той бе категоричен, че няма да бъде добрият. „Никакъв шанс. Няма да бъда този, който подкрепя странни инициативи и фестивали, няма да бъда дарителят. Това не е Министерство на услугите и приятелствата, а такова е било“,заключи служебният министър на културата.

Напомняме, че България пропадна с още едно място и вече е на 112-а позиция в тазгодишната класация на Репортери без граници (RSF) за свобода на медиите от общо 180 държави, включени в индекса. Според анализ от 2019 г. на вече покойния бивш посланик на САЩ у нас Джеймс Пардю страната ни е "заразена от широкомащабна корупция, а медийната среда е силно влошена”. “Независимите международни медийни групировки в България ги няма, заместени са от местни олигарси и "бизнесмени", които използват медиите, за да влияят на правителството и съдебната система", сочи изводът му пред изданието The Hill. 


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени