Тайната на Витоша: Капсула от бъдещето подслонява на 1940 м

Ако вървите в мъглив ден по старата писта Конярника към Черни връх, което е истински приятно със снега в момента, има малка вероятност да забележите, че вдясно от нея, в края на това, което е останало от някогашния лифт, има нещо необичайно. Една тайна на Витоша, която споменаваме първа в нашата поредица Българските дестинации за българските туристи, която правим за вас с идеи за трите дълги уикенда по Великден, 1- 6 май и 24 май.
Трябва да се отклоните от стъпките на хората (или от утъпканите следите, ако е минал ратрак), за да стигнете до здание, приличащо на извънземна постройка или капсула от бъдещето. А погледната отдалече и под друг ъгъл, дори може да мине за скала.
Сгушена на 1940 метра надморска височина - тя не прилича на никой друг заслон или хижа на Витоша, освен интересната форма, има слънчеви панели, възможност за зареждане на малки електронни устройства, разполага с Wi-Fi и е приятно място - едностайно, където не дай си Боже, ако закъсате заради времето или контузия, да се подслоните.
Трябва да се има предвид, че само изкачването на пистата, доста стръмен участък, отнема около 50 минути без да си давате никакъв зор. Най-близката хижа е Кумата, като от заслон Конярника, който се намира в ниската част на пистата, до нея има около 15-20 минути. До самата хижа може да се стигне или с кола, или първо с автобус до Златните мостове, откъдето да се продължи пеша още около 1 час и 40 минути със спирането за снимки.
"Хубава идея е това със слънчевия панел, но мястото не е много подходящо, встрани от пътеката, и зимата снегът го затрупва, както и вратата, и не е много достъпен. Много често и заради мъглата той не се вижда, а няма и табела за него, нищо че е на 50 метра от пътеката", смята Даниел с когото разменихме няколко думи на спускане от Черни връх. Той редовно минава маршрута зимата през Конярника, но много пъти не е забелязал заслона.
По думите му трябва да знаете, че тази забележителност е там, за да я потърсите при нужда и евентуално да си носите лопатка, за да изринете снега, който е затрупал вратата, освен ако преди това някой не се е погрижил за това.
Каквито и да са условията - дали ще бъде сняг, дъжд, мъгла или пък ще бъде хубаво време лятото, Заслонът на бъдещето 2050 е нещо, което привлича вниманието и радва туристите с модерния си и екологичен вид, красивата гледка, която предлага, чудесно място за отмора, а при нужда може да бъде и доста полезен.
И както вече е казвал архитектът Андрея Момерин, водеща фигура при реализирането на заслона със съдействието на Природен парк Витоша и доброволци, той е "избран от самите туристи" (БНР):
"Парк Витоша откри заслон, който е съществувал до 1950-те година -каменен заслон от гранитни блокове, ние намерихме неговите останки, които разкопахме на това място, ние сме използвали оригиналните блокове там, така намерихме мястото, тоест то ни намери нас.... Заслонът може да побере 16 души...Организирахме един консорциум от съмишленици и компании, които да даряват, да участват с материали, с труд, с пари, кой както може и организирахме едно прекрасно жури. Явиха се 17 проекта, журито подбра 5. Имаше гласуване за тези 5 проекта на Черни връх на хижата, така екипите защитиха проектите си пред туристите, така, че победителят е избран от туристите".
Симона Петрова