FACEBOOK

Столичната библиотека на 92 години

Библиотеката на София отбелязва 92 годишнината си с „Поезия без карантина“ на живо, с реновирани читателски зони за заемане на книги, документални изложби с най новите уникални попълнения от средата на XIX в.във фонда на библиотеката и Клуб за научно популярна литература „Красива наука в библиотеката“.

На 24 октомври 2020 г. една от най - старите култови културни институции в София - Столичната библиотека навършва 92 години от създаването си. Най - голямата публична библиотека в страната е с фонд над 1 милион и 200 хил. книги, с над 63 хил. читатели и най-богатия документално-информационен архив за историята и развитието на София. Тя разполага с 3 филиала, най - големия Център за детска литература, първия в България Библиобус, иновационен Дигитален център, с достъп до електронния й каталог с 250 хил. тома книги, до български и чужди дигитални ресурси, мобилна версия на сайта, Wi Fi зона, образователни услуги, достъпни и за хора с увреждания.

Въпреки изпитанията, пред които бяха изправени всички културни инсти-тути в страната заради извънредното положение и Ковид пандемията, Библиотеката на София от началото на 2020 г. досега има 210 хил. посещения, 230 хил. заети книги и 10 хиляди нови читатели. Благодарим на всички наши читатели за доверието и предаността към нашата духовна кауза и каним на 23 октомври, петък, столичани и гости на София да споделят с нас инициативите, включени в празничната ни програма.

„Поезия без карантина“ на живо - четене на любими поети на пл. Славейков

През пролетта, когато всички библиотеки в страната бяха затворени заради извънредното положение, Столичната библиотека се обърна към едни от най-изявените български поети да споделят свои най-нови или емблематични творби, както и послания, с читателската аудитория в онлайн инициативата „Поезия без карантина". Днес в разгара на есента, когато облаците все по-често закриват слънцето, а опасността от нова изолация надвисва над нас, все повече имаме нужда от топлината на думите.

Поезията отново „завзема“ площад Славейков. За вас ще четат поетите Георги Господинов, Бойко Ламбовски, Георги Константинов, Иван Ланджев, Владимир Левчев, Иван Христов, Амелия Личева, Йордан Ефтимов, Кристин Димитрова, Калин Терзийски, Мирела Иванова, Марин Бодаков, Анжела Димчева, Надежда Радулова, Николай Милчев, Роман Кисьов, Силвия Чолева.

С участието на Ели Раданова (вокал) и Венци Дреников (клавишни).
Присъстващите ще получат подаръци – книги с автографи на любимите поети.
23 октомври (петък), 17:30 ч., пред библиотеката

Реновирани читателски зони за заемане на книги в Сектора за научна и научнопопулярна литература на 3 етаж

Нов клуб за нон фикшън литература „Красива наука в библиотеката“

Откриване на реновирани читателски зони за заемане на книги в Сектора за научна и научнопопулярна литература на 3 етаж и комфортни работни кътове с компютри и лаптоп -за срещи, консултации и учене. Обявяване на създаването на Клуб за нон фикшън литература „Красива наука в библиотеката“, в който наши водещи учени, авторитети в своята област на знанието , ще се срещат и дискутират с читателите за най актуалните глобални проблеми на науката и значението й за съвременния живот.

Клубът ще открие Светлозар Желев -директор на Националния център на книгата и ръководител на отдел „Съвременна литература”- НДК, със слово на тема „Книгата и науката – очаквана добра комбинация“. Младите участници в първата среща на клуба - учениците от 149 СУ "Иван Хаджийски" ще получат подаръци- популярни книги от класически автори.
23 октомври (петък), 11 00 ч.,3 етаж

Фото-документална изложба „Библиотеката на София на 92 години“

Изложбата представя историята на Столична библиотека, на площад „Славейков“, улица „Гурко“ и сградите, където се е намирала. Изложбата допълват уникалните книги от фонда на библиотеката, образци от колекциите на видни личности като д-р Константин Стоилов, Кирил Христов, Петко Тихолов, Пенка Шишманова, с интересната съдба на инкриминирани и арестувани издания, иззети при обиски от Дирекцията на полицията.

Между изложените редки издания и тези с автографи ще открием най старата книга на библиотеката - книгата на Алесандро Пиколомини от 1554 г., Справочный энциклопедический словарь от 1847 г.- единствената оцеляла книга от библиотеката на Иван Денкоглу след бомбардировките през 1944 г., когато изгарят 40 000 книги от библиотеката, Първа българо-френска грамматика от 1859 г. от Васил Хаджистоянов – Берон, подписана от автора.

Ще бъдат представени и най-новите попълнения във фонда на библиотеката емблематични издания на Васил Априлов -Българските книжници или на кого словенско племе собствено принадлежи кириловската азбука 1841 г., Марин Дринов -Поглед върху произхождението на българский народ 1869 г., Константин Иречек -Книгопис на новобългарската книжнина 1806-1870 г. изд. от 1872 г.

Изложбата ще открие доц. д-р Михаил Груев – председател на Държавна агенция „Архиви“ и член на Обществения съвет на библиотеката. 23 октомври(петък), 12 00 ч., Мраморно фоайе

Светлинно шоу пред библиотеката пл. Славейков 4

23 октомври (петък), 18.30 /19.00

За децата - Детски център на Столична библиотека

Тебеширено парти пред библиотеката - много игри, музика, подаръци за децата – книжки и безплатни читателски карти.
23 октомври (петък), 11 00 ч.

Комикс студио с Христо Кърджилов – издание на тема -"Моята любима книга в библиотеката" 24 октомври (събота), 12 00 ч

Събитията ще се проведат при спазване на всички противоепидемични мерки.

Споделете празника на Столична библиотека с нас и нашите приятели -поети, писатели, музиканти, художници!


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени