След 4 г. България ще бъде различно място: Петков
Вече имаме редовно правителство
"Това е важен ден да продължим промяната – промяната на мисленето и промяната на управлението”, заяви от трибуната на НС Кирил Петков, малко преди да бъде избран за нов премиер. След две служебни правителства и поредица разговори, довели до коалиционно споразумение за излъчване на редовен кабинет, 47-о НС гласува новия състав на МС и избра Петков за министър-председател. „За” предложените министри гласуваха 134 депутати и „против“ - 104. В кабинета влизат 21 министри, от които петима вицепремиери.
“Първата задача е всички да осъзнаем, че ако искаме по-добро бъдеще, трябва да работим заедно. Заедно с коалиционните партньори постигнахме в общи дебати споразумение за политиките, които ще са нужни, за да се осъществи тази промяна. Но заедно трябва да работим и с опозицията, когато говорим за конституционни промени, промени в съдебната власт”, посочи той.
"Аз вярвам, че след 4 г. България ще бъде едно съвсем различно място", призна новият премиер.
Той представи приоритетите на новото правителство по сектори. В областта на енергетиката трябва да се избегне скока на цената на тока за битовите потребители и да се намали цената за бизнеса. В здравеопазването приоритет е борбата с пандемията.
"Имаме два варианта – единият е да кажем махаме зелените сертификати, затваряме си очите през науката, другият е да се каже трябва да се ваксинираме доброволно. Първата ми заповед ще е всеки в МС да има зелен сертификат, защото не може малката сладкарница да го изисква, а в МС да се влиза без такъв", каза Петков.
Следващата стъпка и мотото на МС ще е нулева толерантност към корупцията. "Ще държа да се хваща корупцията от най-ниското до най-високото ниво на йерархията", закани се той.
"В управляващата коалиция се обединихме около мнението, че Иван Гешев не е постигнал задачите, които трябва да постигне един главен прокурор", каза още Петков. Той даде заявка, че реформата в прокуратурата трябва да стане факт един път и завинаги.
В областта на икономиката премиерът отсече, че България трябва да настигне европейските си партньор и растежът на БВП трябва да е над 5%.
"Всички знаем от малки, че България има една от най-плодородните почви в света и сме били едни от най-големите износители на плодове и зеленчуци и е време да си върнем този статут, да управляваме добре горите си", посочи още бъдещият премиер.
"Крайно време е да свържем Северна и Южна България и митичният тунел под Шипка трябва да стане реалност. Трябва да построим АМ Хемус законно, да изградим нови мостове над Дунав", каза Петков.
Той се обяви и за напредък в отношенията с РСМ, което трябва да е огромен ангажимент на дипломацията ни.
"Не трябва да има нито един пенсионер под линията на бедност. Демографската политиката е един от най-големите ни проблеми", посочи още премиерът.