Петков представи кабинета си
Нулева толерантност към корупцията, сече кандидат-премиерът
Лидерът на Продължаваме промяната (ПП) Кирил Петков представи състава на бъдещия кабинет. В събота президентът Румен Радев му връчи мандат за съставяне на правителство, а той му го върна изпълнен. Самият той ще бъде премиер, а партията му ще има двама вицепремиери от общо пет и най-много министри. Коалиционните ѝ партньори БСП, Има такъв народ (ИТН) и Демократична България (ДБ) ще имат по един вицепремиер.
"Нашите амбиции и надежди са в този състав да управляваме в следващите 4 г. и да свършим абсолютно всичките си задачи", каза Петков. Той подчерта, че основен принцип на бъдещото правителство ще бъде "нулева толерантност към корупцията".
Съставът на кабинета е без изненади спрямо вече обявеното в последните дни. На постовете си ще останат настоящите служебни министри Бойко Рашков (МВР) и Николай Денков (МОН), а премиерът Стефан Янев ще поеме ролята на министър на отбраната. Единствената новина се оказа кандидатът за министър на културата – 31 г. артист и продуцент Атанас Атанасов.
Напомяме, че номинираният за премиер Петков е възпитаник на Харвард. Преди магистратурата си там завършва Финанси в университета на Британска Колумбия в Канада. През май месец т.г. влезе в служебния кабинет, назначен от президента Румен Радев, като министър на икономиката.
За вицепремиер и министър на финансите очакванов е издигнат другият възпитаник на Харвард, съосновател на ПП и бивш служебен финансов министър Асен Василев.
Формацията им ще има още един зам.-министър председател в лицето на Калина Константинова, която ще отговаря за ефективното управление. Тя вече беше зам.-министър на икономиката в служебния кабинет на Янев.
Константинова завършва икономика в Колеж Бард в Ню Йорк и магистърска степен по Устойчиво развитие в Лондонското училище по икономика и политически науки във Великобритания.
От квотата на БСП вице и министър на икономиката и индустрията ще бъде соцлидерът в оставка Корнелия Нинова, която си изтъргува поста въпреки изборния разгром на партията си. Биографията на и е широко известна: завършва Право в СУ, а между 1997 и 2005 г. е шеф на Техноимпекс АД.
Освен това Левицата номинира за министър на земеделието бившия СИК-аджия Иван Иванов, който за часове заемаше поста на зам.-министър на вътрешните работи в кабинета на БСП и ДПС начело с Пламен Орешарски.
За вице и министър на регионалното развитие и благоустройството е предложен номинираният от ИТН Гроздан Караджов. Той също завършва Право в СУ. През 90-те шеф на Независимото студентско дружество в Юридическия факултет и съпредседател на Федерацията на независимите студентски дружества.
Съосновател и национален координатор на Българско сдружение за честни избори. От 1990 до 1995 г. работи в Отворено общество на Сорос. От 2001 до 2004 г. е изпълнителен директор на фондация Демокрация, която нашумя със злоупотреби.
От квотата на ДБ за вицепремиер по климатични политики и министър на околната среда и водите е номиниран съпредседателят на Зелено движение Борислав Сандов. Той е изявен природозащитник, работи като експерт по устойчиво развитие и опазване на климата във водещи неправителствени организации.
Номинацията за външен министър идва от ИТН и е за досегашния главен експерт към администрацията на държавния глава Теодора Генчовска. Кариерата ѝ започва в генералния щаб на БА и стига до ръководния пост в отдел НАТО и ЕС в МО.
За министър на труда и социалната политика е предложен близкият до Нинова депутат от БСП Георги Гьоков. Той е бивш общински съветник и шеф на Бюрото по труда в Стара Загора и е бил зам.-председател на Комисията по труда и социалната политика в 42-о НС.
Бившият депутат от ДБ Надежда Йорданова е номинирана за министър на правосъдието. Тя е близка до съпредседателя на формацията Христо Иванов и оглавяваше кабинета му, когато той ръководеше ведомството в рамките на Борисов 2. Йорданова е юрист и в предишния парламент оглавяваше т. нар. комисия Магнитски.
Шефът на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова е номинирана за министърка на здравеопазването от ПП.
Александър Николов е номиниран за министър на енергетиката от квотата на ИТН. Той беше предложен за същия пост в проектокабинета на партията на Слави Трифонов, който впоследствие беше оттеглен. Преди това беше зам.-министър на енергетиката в служебното правителство на Янев.
Николов е бил изпълнителен директор на фонд за рисков капитал, управлявал е стратегически проекти, развиващи иновативни финансови технологии. Магистър е по финанси от УНСС.
Завършилият Минно-геоложкия университет Христо Проданов е номиниран за министър на туризма от квотата на БСП. Той заема различни постове в структурите на БСП в София и е депутат от Левицата. От 2018 г. е зам.-шеф на ПГ на БСП.
Депутатът от ИТН Радостин Василев е предложен за министър на младежта и спорта. Той беше номиниран за този пост и в проектокабинета на Пламен Николов, който не беше подложен на гласуване. Василев се занимава със спортно право и беше един от адвокатите на футболния клуб ЦСКА.
Шефът и основател на Еконт Николай Събев е предложен за министър на транспорта и съобщенията от квота на ПП. Завършил е Висшето военноморско училище УНСС. От 1983 г. в продължение на 10 г. работи в Параходство Българско речно плаване, включително и като търговски директор.
За министър на растежа и иновациите е предложен Даниел Лорер от ПП. Той е завършил компютърни науки и бизнес управление в университета в Тел Авив в Израел.
За министър на електронното управление в бъдещия кабинет е номиниран Божидар Божанов от ДБ. Той е експерт и предприемач, основател на компанията за информационна сигурност LogSentinel. През 2011 г. завършва компютърни и информационни системи в Голдсмитс колидж, част от Лондонския университет.