САЩ ни разби заради ареста на Борисов при Петков- Нинова
Действията на българските власти за справяне с корупцията и погазването на човешките права са недостатъчни, сочи новият годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за 2022 г. В документа се казва, че са предприети стъпки в тази насока, но има проблем с безнаказаността. Като значителни проблеми у нас се посочват още: полицейско насилие, произволни арести, проблеми с независимостта на съдебната система, липсата на медийна свобода и престъпления срещу малцинствата.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен увери, че всички доклади са базирани на факти и при написването се прилагат едни и същи стандарти за различните страни. Върху повече от 40 страници са описани множество примери от 2022 г. и често са цитирани заключения на институции като ЕК, Съвета на Европа, Репортери без граници, Асоциацията на европейските журналисти в България и др.
Като пример за незаконен арест е изтъкнато задържането на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов по нареждане на Кирил Петков (ПП), изпълнено от Бойко Рашков. Това стана точно преди една година при кабинета Петков- Нинова. Арестът бе мотивиран със сигнал за изнудване, но до момента няма повдигнати обвинения. Съдът го обяви за произвол. Докладът на САЩ идва в момент, когато слуховете за нови лица по Магнитски се оказаха балон на ПП.
Общественото доверие в съдебната бг система остава ниско поради схващането, че магистратите са податливи на политически натиск и раздават правосъдие по различен начин за различни граждани, сочи докладът на САЩ. Въпреки че законът предвижда наказания за корупция от длъжностни лица, властите не прилагат закона ефективно.
По въпроса за медийната свобода заключението е, че условията в страната продължават да влияят негативно на медийния плурализъм. Цитирани са също заключения, които констатират високо ниво на политическо и икономическо влияние върху медиите в комбинация с високи нива на концентрация на собственост.
Посочват се и притеснения за независимостта на обществените медии и „недостатъчна редакционна независимост при всички видове инфо канали.“
Като проблеми са отбелязани и дела за клевета срещу журналисти, които публикуват статии за корупция.
В доклада са представени и случаи на антисемитизъм, като се допълва, че подобна риторика “продължава да се появява редовно по социалните мрежи и под формата на коментари под статии онлайн”. По отношение на расовите малцинства се изтъква, че дискриминацията може да бъде наказана със "скромна глоба" като законите в тази сфера не се прилагат ефективно.
В документа се посочва още, че правителството си е сътрудничи със Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците и други хуманитарни организации. В същото време обаче различни организации отбелязаха няколко случая, в които властите са отблъсквали бъдещи мигранти и лица, търсещи убежище.
При публикуването на докладите Блинкeн допълни, че при създаването им се знае, че и САЩ имат проблеми с човешките права и "това, което отличава Америка и други демокрации е, че говори открито за проблемите си".