Панелките в Люлин са най-евтининото жилище в София
Свързани новини
Най-големият жилищен комплекс в София, изграден преди 1989 г., "Люлин" е с най-ниски цени на апартаментите от 860 евро/кв.м от всички панелни сгради в столицата. Това сочат данните за първото тримесечие на една от големите посреднически агенции в страната, пише в. "Монитор".
На второ място по-ниски цени остава „Връбница“, където средните цени на сделките за периода е била 960 евро/кв.м. На ниво под един бон в евро (970 евро) на квадратен метър са били и сключените сделки в района на „Студентски град“. В останалите най-популярните сред купувачите квартали цените са били следните: „Кръстова вада“ – 1300 евро/кв.м, „Манастирски ливади“ – 1225 евро/кв.м, Драгалевци – 1260 евро/кв.м, „Полигона“ - 1320 евро/кв.м, „Дианабад“ – 1280 евро/кв.м, „Младост“ – 1215 евро/кв.м, „Лагера“ – 1180 евро/кв.м, в широкия център на София – 1100 евро/кв.м, „Банишора“ – 1030 евро/кв.м.
Брокерите отчитат растящи сделки, засилено търсене и ръст на цените белязаха първите месеци на годината на фона на новите вълни на пандемията.
"Жилищният пазар направи много силен старт на 2021 г. Активността беше по-голяма и от началото на 2020 г. преди пандемията, и от същия период на 2019 г., като на моменти беше дори еуфорична. По всичко личи, че жилищният пазар е преодолял пандемичната криза и продължава възходящия си цикъл на развитие", коментира Полина Стойкова изпълнителен директор на Bulgarian properties.
Новите тенденции на пазара, които се породиха от пандемията от COVID-19, продължават да бъдат актуални и през тази година. Разгръщат се в по-голям мащаб и стават по-интензивни поради по-добрата информираност на хората и все по-ясното осъзнаване на жилищните им нужди.
По думите на Стойкова, купувачите са се пренастроили към новата реалност и много прагматично и спокойно подхождат към избора на имот, преценят добре нуждите и възможностите си и сравнително бързо взимат решения. Собственият дом става все по-важен за семействата. Наред с това, за пореден път се затвърди ролята на имотите като сигурен актив, към който хората се обръщат за вложение на спестяванията си в периоди на несигурност и криза.
Средната обща цена на закупените апартаменти е 109 530 евро при средно за 2020 г. 100 260 евро. В тези данни виждаме както отражението на увеличението на цените, така и промяната в структурата на закупените жилища и нарастването на дела на по-големите апартаменти.
Новосключените сделки в София през първото тримесечие на 2021 г. бележат ръст от 20% спрямо 2020 г. и около 10% спрямо 2019 г. Това показва, че жилищният пазар не само че е наваксал и се е възстановил от паузата по време на пандемията, но и че продължава своя възходящ цикъл на развитие.