НЙТаймс: България използва камиони за хот-дог, за да достави първата си пратка с ваксината
Световна слава
През уикенда България получи първата си пратка от 9 750 дози от коронавирусната ваксина. Преди пускането на ваксината в неделя българските власти се обърнаха към камиони за хот-дог, за да доставят ваксината на различни места в страната, съобщава НЙТаймс.
Съпроводени от полицията, няколко хладилни микробуса първоначално доставят дозите поне в няколко града. Ваксината Pfizer-BioNTech трябва да се съхранява при екстремни температури от минус 70 градуса по Целзий, за да остане ефективна и може да се съхранява при температури от 2 градуса до 8 градуса по Целзий само до пет дни.
Новините за неортодоксалния избор на транспорт предизвикаха вълна от подигравки в социалните медии.
Мемета с хот-дог, носещи логото на Pfizer, с изображения от Photoshopped и каламбури, и вицове наводниха Facebook и Twitter. Една публикация във Facebook включва снимка на кренвирши, подпечатана с логото на Pfizer. И стара, популярна реклама за тази конкретна марка хот-дог - показваща магазинер в месарница, държащ кренвирши - беше споделена онлайн, но този път, с актуализиран слоган: „Ваксините са тук.“
Кампанията за ваксинация започва в момент, когато България има един от най-високите нива на смъртност от Covid-19 в ЕС, като над 25 души на 100 000 умират от вируса в продължение на 14 дни, според Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията здравната му система се бори да се справи с вълната от заразени пациенти.
Докато някои българи се подиграха с творческия начин на транспорт, други изразиха загриженост, че това сигнализира, че държавата не е добре подготвена да получи и съхрани първата партида от ваксините.
"Няма значение дали върху камионите са измазани изображения на кренвирши или говеждо месо от Black Angus", каза Мария Шаркова, адвокат, специализирана в здравеопазването. „Важното е правителството да спазва стриктно разпоредбите за дистрибуция и съхранение.“
Тя е загрижена, че доставката на ваксини в хранителни камиони може да направи страната юридически отговорна, каза тя, тъй като „производителят на ваксини не може да носи отговорност“, ако „протоколите за транспорт и разпространение не се спазват правилно“.
„Българските власти от известно време знаеха кога точно пристигат първите ваксини“, каза Десислава Николова, здравен редактор в българския вестник Capital Weekly. „Смущава ме защо правителството трябваше да използва камион за хот-дог вместо превозно средство, лицензирано за разпространение на термолабилни лекарства.“ България има строги закони за правилното транспортиране на фармацевтични продукти и всяко превозно средство трябва да бъде лицензирано и регистрирано в здравните власти.
Костадин Ангелов, министър на здравеопазването, увери българите, че камионите са изпълнили всички изисквания, необходими за съхранение на ваксината, и каза, че намира шегите, вдъхновени от кренвиршите, за "неподходящи".
„Да се опитваме да използваме този аспект е неприемливо“, каза той пред репортери в неделя, малко след като стана първият българин, който е бил ваксиниран. „България не е единствената държава, в която частните логистични компании осигуряват транспорт.“
Г-н Ангелов се зарече, че тази първа партида е изключение и следващите доставки на ваксината ще бъдат разпределени чрез транспорт, осигурен от производителя.
Г-жа Шаркова се притеснява, че инцидентът с доставката може допълнително да влоши скептицизма към ваксините сред някои българи.
„Има много хора извън движението срещу ваксината, които се колебаят да се ваксинират“, каза тя. „Вместо да използва пристигането на ваксината, за да смекчи страховете им, държавата се превърна в обект на подигравки.“
- Боряна Джамбазова