Мирише: Договорите за доставка на маски и респиратори се оказаха дълбока тайна
Информацията за договорите за доставка на защитни средства и друга медицинска апаратура за борба с коронавируса се оказа дълбока тайна.
"Сега" поиска подробна информация за международните договори, по които се доставят защитни средства и апаратура, както и за договорите с български производители, с които непрекъснато се хвали премиерът Бойко Борисов. В началото на кризата бяха разпределени доставки на защитни средства от Турция, Катар, Индия, Виетнам, Москва.
Правителството упълномощи здравния министър Кирил Ананиев да сключи и два договора с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия за маски и респиратори, още два договора ще бъдат подписани за доставка на лекарства. Чака се и договор по първата финализирана мегапоръчка на ЕК за общо закупуване на защитни средства и апаратура.
На вътрешния пазар премиерът Бойко Борисов лично обяви, че за нуждите на държавата по производството на защитни облекла и платове работят три големи завода - "Интендантско обслужване", "Мак" в Габрово, "Аполо" във Враца. През уикенда се разбра, че производството си реорганизира и фирма "Арексим" в Смолян, която може да произвежда до 200 000 броя месечно висок клас защитните очила и шлемове.
"Сега" попита как са уредени договорните отношения, за какви обеми и на какви цени (б.р. без производството на "Арексим" в Смолян). Въпросите бяха изпратени до екипа на вицепремиера Томислав Дончев и до здравно министерство. От МС отговориха, че не разполагат с исканата информация и препратиха към здравното министерство. МЗ отказа информация, защото въпросите можели да бъдат зададени на ежедневните брифинги на оперативния щаб.