FACEBOOK

Масовата ваксинация може да започне от края на февруари: Ангелов

"Реалистично е от края на февруари да започнем с 4 фаза на ваксинирането",  ясно от думите за здравния министър проф. Костадин Ангелов по време на брифинга на НОЩ. Припомняме, че България е на последно място по ваксинация.

В момента само 3 области са в червената зона по брой заразени с COVID-19. Това са Враца, Кюстендил и Плевен. В оранжевата зона са 19 области. За пръв път 6 области – Велико Търново, Габрово, Монтана, Смолян Разград и Търговище, са в групата с жълт цвят. Най-ниска е заболеваемостта в Търговище, най-висока - в Кюстендил.

„Ситуацията до момента ни дава увереност, че мерките са дали резултат и вървим по правилния път”, заяви проф. Ангелов.

"Строгостта на мерките у нас вече е доста под 40%", каза ген. Венцислав Мутафчийски, предаде bTV.

„Когато се обсъждаше разхлабването на мерките със сигурност най-човешките доводи бяха за грижата за образованието и здравеопазването. Просветният министър беше пределно ясен - началните класове нямат никакви шансове за качествено дистанционно обучение. Това беше един премерен риск, който трябваше да поемем. Трябваше да жертваме нещо друго, за да могат нашите деца да се обучават“, каза Мутафчийски.

Той отново припомни как са се формирали мерките у нас, а именно по тексаска скала, която определя индекса на опасност на предаване на заразата в различни социални дейности. Скалата е от 1 до 9.

„С 1 е да отвориш писмо от пощата, а с 9 - да отидеш на бар. С 9 са и религиозни събирания над 500 души, а също така и концертни зали без определени места. Следващите по опасност са ресторанти и фитнеси“, поясни Венцислав Мутафчийски.

Ресторантите с външни помещения са с индекс на опасност 3. С такъв индекс са и посещаването на къмпинг или игра на голф. Футболните и баскетболните мачове пък са в средата – между 6 и 7.

Как се определиха мерките в България?

„Ние никога не сме претендирали за изчерпателност, че всички конфликтни места могат да бъдат спрени да се посещават. Не може да функционира обществото, без да има откъде да купи храна. Магазините са с индекс на опасност 4, а по-малките магазини - с индекс 3. Когато се спазва ограничението за определен брой посетители, тогава рязко може да спадне опасността от предаване на зараза“, обясни Мутафчийски.

Той даде пример с Гърция, където по думите му „по изключително примитивен и прост начин“ се следи броя на хората в магазините.

„Още с влизането всеки един посетител получава номерче, което след като излиза, го пуска обратно в кошница. Когато номерчетата свършат, то е ясно, че друг посетител не може да влезе. Изключително елементарно, но ефикасно и работи“, каза Венцислав Мутафчийски.

Снимка: Nova, Георги Димитров


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени