Защо след 6 месеца държавата пак не е готова за К19
Повече от половин година след пълния локдаунд, няма никаква видимост страната ни да е по-подготвена за обещаната втора К19 криза. Напомняме, че през пролетта се твърдеше, че един от аргументите за пълното затваряне е именно “подготвяне на здравната система” за вълната, която ще дойде есента.
Сега обаче излиза, че в крайна сметка властите не се възползваха на скъпоструващата за икономиката почивка, за да направят каквото и да било.
„С колко е увеличен капацитетът на болниците?”, запита в тази връзка журналистът от Свободна Европа Полина Паунова. Според справка още през март-април интензивните легла бяха под 2000 и тогава от НОЩ твърдяха, че няма място за паника и ще има нови места.
„За шест месеца колко хиляди са тия интензивни легла, че при 149 случая (в интензивни отделения) в болниците няма места за прием?”, недоумява сега Паунова.
Защо се оказа, че много болници в страната нямат и достатъчно легла за пациенти с К19. Въпреки над половин година аванс тревожна се оказва ситуацията в Търговище, където няма никакви свободни места, в Бургас се наложи частни болници да разкрият легла за пациенти с корона, а К19-отделението на белодробната болница в Благоевград е заето 130%? Подобна е и картината в други населени места у нас.
„Защо, след като пролетта се твърдеше, че в училищата вирусът се разпространява най-агресивно, есента смело ги пуснаха? Защо пролетта хлопнахме съдилищата, а сега не?”, запита още тя. „По-малко вирус ли се разпространява в малки съдебни зали (например в спецсъда)?”, добави журналистът. Напомняме, че от сряда гимназии и ВУЗ-ове преминават на онлайн обучение, но в същото време учениците от 1 до 7 клас останаха да карат редона форма на обучение.
„Затварянето сега се случва плахо, без брифинги на премиера Бойко Борисов Защо? Да не би защото идват избори?”, запита риторично Паунова.