FACEBOOK

Домусчиев се намесва в сделката с ЧЕЗ? Ще отиде ли ЕРП-то към Тъмна Индия?

Появата на председателя на Управителния съвет на ЧЕЗ с характерното име Карел Крал при Кирил Домусчиев на партито за рождения ден на неговата Нова телевизия само 36 часа преди Комисията за защита на конкуренцията най-накрая да стартира процедурата за одобряване или отхвърляне на сделката за ЧЕЗ даде повод за различни спекулации и версии.
След като месеци наред се правеше, че ЕРП-то не е избрало купувач, КЗК най-накрая се сети за задължението си и си даде 25-дневен срок да реши казуса. Той, по ирония на съдбата, а може би никак не случайно, изтича на 28 октомври – деня след първия тур на изборите, когато се очаква да стартира кампанията за втория тур в най-важните градове, включително в главния потребител на услугите на ЧЕЗ – София.

Важно е да се припомни, че по друга вече съгласувана сделка – за Нова телевизия с чешкия мултимилиардер Петр Келнер именно Комисията за защита на конкуренцията обърна нещата, така че в крайна сметка медията отиде при Домусчиев. А най-богатият човек в Източна Европа предпочете за другата си цел в България – Теленор, да се обърне за ОК директно към Брюксел, откъдето безпроблемно го и получи.
Ако шефът на КРИБ играе, за кого, питат се всички в българския елит?

Според повечето осведомени източници с неговото име спекулира отпадналият кандидат за ЧЕЗ от Тъмна Индия. Там усилията се подкрепят от друг отпаднал кандидат – Атанас Бобоков, който заедно с брат си Пламен не успя да поеме могъщия енергиен холдинг на ЧЕЗ в България, понеже не получиха одобрение от продавача. Оста братя Домусчиеви – братя Бобокови или иначе казано: Разград – Русе, изглежда силен тандем.

Понеже избраният от ЧЕЗ кандидат Еврохолд е българска компания, финансирана за сделката от Дойче банк, предпочитането на кандидат от Тъмна Индия трудно би могло да бъде обяснено в Европейския съюз, където под лупа се гледат стратегическите енергийни компании. И се прави всичко възможно да не се допускат зависимости, особено пък от източни държави с недотам демократични режими, какъвто е случаят с Индия на Моди – близкия приятел на Путин. Неуважението на Делхи към призивите на Вашингтон в енергийната и военната област стана повод за сериозно напрежение, което евроатлантическите партньори внимателно следят. Особено, когато начело на българския одобрен от продавача кандидат за най-голямото ЕРП в България, застава опитен мениджър, минал през управлението на някои от най-важните американски енергийни активи по света и у нас.

Ситуацията много прилича на затишие пред буря. Поради което 19 минути изкъсо ще следи случващото се – то е от изключително значение, както за политиката и икономиката на цялата страна, така и за стотиците хиляди наши читатели, които са потребители на ЧЕЗ.

Снимка: БГНЕС


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени