Дефицитът остава 3,6%, въпреки скочилите разходи на бюджета
Заради отличната работа на НАП с новия шеф Спецов, събрала 2,1 млрд.лв. повече, хазната ще успее да посрещне рязко вдигнатите разходи с актуализацията на бюджета, но без това да вдигне предвидения процент бюджетен дефицит от 3,6%, което е крайно важно за евентуалното ни приемане в еврозоната, което е програмирано за 2024 г.
Разходите бяха увеличени с 500 млн. лв. дори над първоначално предвидените от служебното правителство, с толкова порасна и приходната част, което пък запазва дефицита на 4.6 млрд. лв., или 3.6% от очаквания БВП. От допълнително гласуваните суми в НС най-много средства, след помощите за пенсионерите, скочили от 50 на 120 лв., се заделят за общините, за антикризисни мерки в туризма, за ведомствата, които отговарят за мигрантския натиск, за помощи за земеделски производители. Общата сметка на актуализацията става: 2.5 млрд. лв. повече приходи и 2.3 млрд. лв. повече разходи спрямо сега действащия закон, пише Капитал.
За да могат да гласуват повече разходи, депутатите масово предлагаха увеличение на приходите в частта данъци с аргумент, че изпълнението на бюджета върви по-добре от предвиденото. Всъщност, това се дължи и на инфлацията, която се позасили напоследък и се подклажда от КФН и КЗК – уж независими и уж контролни органи, с липсата на контрол при ненормалното вече месец и половина завишаване на цените на горивата, и от КЕВР с изтеклия преди година и половина мандат – на електричеството, топлата вода и газа.
„Предвид спокойната реакция на служебния министър на финансите Асен Василев вероятно и очакванията на самото ведомство са, че тези суми са постижими. В крайна сметка по-едрите допълнително гласувани в зала суми се разпределят така:
• 100 млн. лв. за общините, които ще бъдат разпределени по формулата за изравнителната субсидия;
• 70 млн. лв. за подпомагане на земеделските производители;
• 70 млн. лв. за помощи за туристическия сектор;
• 40 млн. лв. за подпомагане на автобусните превозвачи;
• 60 млн. лв. за силовите ведомства, които отговарят за мигрантската криза;
• 23 млн. лв. за образование;
• 16.7 млн. лв. за финансови помощи за артисти, балетисти, циркови актьори и т.н.;
• 16.6 млн. лв. за закупуване на още ремдесивир;
• 4 млн. лв. за вероизповеданиятa.
Всички тези разходи са над първоначално предвидените от служебния кабинет средства за здравеопазване, за помощи за бизнеса (включително мярката 60/40 и 80/20), за социални плащания”, обобщава Капитал.
Депутатите гласуваха актуализацията на фона на протести на строителни компании и работници заради неплатени от държавата дейности по текущ ремонт и поддръжка. По справка на финансовото министерство на фирмите за тази година са обещани общо 1.3 млрд. лева., които обаче не са бюджетирани. Това, което се прие обаче, е до края на годината да се разплатят фактурираните 222 млн. лв. по тези договори, т.е. реалното изпълнение или 1/7 от това, което миналата власт е обещала на своите играчи в сектора, от които най-голям е Автомагистрали Хемус, управлявана от футболиста Асен Букарев с последен пост мениджър на Бистришките тигри. Бяха гласувани и допълнителни 100 млн. лв. за зимно почистване. Така над 1 млрд. лв. остават за изплащане през следващи години.
Василев заяви, че АПИ е сключвала анекси към договорите за поддръжка и зимно почистване в нарушение на Закона за обществените поръчки. Затова поиска изрична санкция от парламента да "изправи" сделките и те да започнат да се разплащат.