Бюджетът мина на първо четене в НС, само ГЕРБ против, ДПС - "въздържал се"
Парламентът прие на първо четене актуализацията на бюджета за 2021г. със 130 гласа "за". Само ГЕРБ гласува "против", а ДПС се въздържа.
Още по време на обсъжданията в залата депутатът от ГЕРБ Тома Биков заяви, че от партията няма да подкрепят предложената актуализация, предаде OFFNews.bg.
"Нямаме доверие на служебното правителство, няма да подкрепим, тъй като не участваме в управляващото мнозинство. Затова ние ще гласуваме не "въздържал се", а "против", заяви той.
Според Биков актуализацията ще има тежки последици върху бюджета за 2022 г. Той се обърна към парламентарните групи в залата:
"Вие можете да имате добри намерения. Но няма да имате никакъв контрол между първо и второ четене, когато всички парламентарни групи почнат да предлагат нови предложения."
Той отбеляза, че тогава актуализацията няма да има нищо общо с предложената и изтъкна, че "цялата процедура е сбъркана".
"Първо се избира правителство. 46-ото и 45-ото НС са провалени парламенти, защото не могат да излъчат правителство. Те са мъртвородени", отбеляза Биков и обясни защо: "тъй като не могат да изпълнят основните си задължения".
Може ли една актуализация да прави сериозни реформи. Кой ще поеме отговорност, попита още Биков и допълни, че цената ще платят българските граждани.
Депутатът от ИТН Мика Зайкова му отговори, че "ние не сме президентска, а парламентарна република. Вие (ГЕРБ) не сте изолирани. Не ние, а Вие правите предизборна агитация. Всички ние носим отговорност за актуализацията на бюджета и мисля, че не сте прав".
"Вие не сте част от управляващото мнозинство и това е една добра стъпка", добави депутатът от БСП Крум Зарков. Той отбеляза, че никой не пречи на ГЕРБ да подкрепи актуализацията.
"Още миналото НС от БСП настоявахме за актуализация на бюджета", категоричен бе той.
"Парламентът няма право да предлага бюджет. Този, който го изработва и предлага, носи отговорност за него. Причината за липса на мнозинство е именно в ИТН. Вие отказвате да поемете отговорност, затова и се правят всякакви безумни предложения, които нямат общо с реалността", каза в своя защита Биков.
Председателят на ИБГНИ Мая Манолова заяви, че от парламентарната група подкрепят актуализацията, защото парите трябва да бъдат върнати на българските граждани.
"Става въпрос за едни близо 2 млр. лева. От друга страна, намалението на бюджетния дефицит не съответства на очакванията на гражданите", отбеляза тя.
Манолова посочи, че от парламентарната група ще настояват с актуализацията да бъдат подкрепени най-тежко засегнатите от пандемията сектори като туризъм, земеделие и транспорт. ИБГНИ настоява и 70 млн. лв. за животновъдите, както и допълнителни средства за полицаите, които трябва да отблъснат мигрантския натиск, и пожарникарите, които се бореха с пожарите това лято.
ДБ също подкрепи предложената актуализация. Депутатът Найден Зеленогорски заяви, че това се случва при условие, че ще бъдат коригирани бюджетите на местните общини, за да постъпят повече пари за тях. Демократите ще направят своите предложения преди второ четене.
Йордан Цонев каза, че ДПС ще предложи увеличение на приходите от акцизи.
"Странно е защо няма увеличаване на приходите в акцизи. Не можем да оставим
акцизите така, бъдете практичен, г-н министър", обърна се Цонев към финансовия министър Асен Василев.
"Що се отнася до приходите от акцизи - ние заварихме значително изоставане в приходите от тях - над3 %. В бюджета е заложено това изоставане да бъде наваксано. Към момента на правенето на бюджета изглеждаше, че ще успеем да го наваксаме до края на годината", отговори му Асен Василев.
Проектът предвижда реален растеж на БВП от 3,5% при заложено повишено потребление на домакинствата от 2,8 на сто и очакван годишен растеж от 3,6 на сто. Средногодишният коефициент на безработица е заложен на 5.3%, предаде бТВ.
Проектът за актуализация предвижда прогнозираното увеличение на приходите да е 1,3 млрд. лв. или 1,1% от БВП, съответно от ДДС 0,8 млрд. лв., от ДДФЛ - 0,3 млрд. лв, от корпоративни данъци - 0,2 млрд. лв.
Актуализацията на бюджета: Разнобой между партиите за ръста на пенсиите
Текстовете се гледат на първо четене, окончателните решения ще дойдат при гласуването на второ четене
Това позволява увеличение на разходите с 1,21 млрд. лева или 1% от прогнозния БВП.
Парите ще бъдат разпределени по отделни пера:
400 млн. лева – подкрепа за бизнеса
222,4 млн. лв. – за социална подкрепа
200,1 млн. лв. – за мерки в областта на здравеопазването
133 млн. лв. - за провеждане на избори през 2021 г.
53,4 млн. лв. - за МВР и Министерство на правосъдието
100 млн. лв. - за регионалното министерство
до 16.3 млн. лв. - за Комисията за енергийно и водно регулиране
30 млн. лв. - за подпомагане на въздушните превозвачи
0,08 млн. лв. за Българския институт по метрология
35 млн. лева - за увеличаване на средства в резерва за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия.
Законопроектът предвижда влошаване на салдото по държавния бюджет с 141,3 млн. лева спрямо първоначалните резерви. Така дефицитът по държавния бюджет за 2021 година ще стане
5,6 млрд. лв или 4,4% от прогнозния БВП.
По този начин общият дефицит на касова основа ще бъде 3,6% от прогнозния БВП.
За какво ще се използват тези пари?
Средства в размер до 222 400 000 лв. се заделят за мерки и социални разходи с оглед недопускане на социално напрежение в сложната епидемична и икономическа обстановка в страната
Заложени са 85 600 000 лв. за обезпечаване разходите за целеви помощи за отопление при очакван около 17 на сто ръст на броя потребители за сезон 2021/2022 г. при определен месечен размер на помощта от 104,71 лв., както и за увеличението на цената на енергоносителите, считано от 01.07.2021 г.
72 000 000 лв. са предвидени за разходи по механизма лична помощ по Закона за личната помощ, при заложен средномесечен брой на ползвателите от 36 500 души.
46 500 000 лв. са за закупуване на допълнителни 1 533 037 дози ваксини в съответствие с Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19; 118 900 000 лв. за подкрепа на персонала на първа линия, пряко ангажиран с дейности по предотвратяване разпространението на COVID-19, вкл. за поставяне на ваксини срещу COVID-19 на здравно неосигурените лица; 14 700 000 лв. - за закупуване на лекарствен продукт (Ремдесивир); 7 500 000 лв. - за осигуряване на моноклонални антитела за лечение на COVID-19 по съвместни процедури за обществените поръчки на Европейската комисия; 12 500 000 лв. - за създаване на резерв от лекарствени продукти за лечебните заведения за лечение на системен възпалителен отговор и протромботични състояния, възникнали вследствие на COVID-19 при хоспитализирани пациенти.
За покриване на недостига от средства за персонал в системата на Министерството на вътрешните работи се предвиждат до 45 000 000 лв.
До 100 млн. лева отиват в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за текущ ремонт и поддържка на републиканската пътна мрежа в т.ч. на приоритетни пътни участъци, нуждаещи се от извършването на спешни аварийно-ремонтни дейности.