Губим 200 млн. лв. от 4,5% лихва за газопровода
Инвестицията на Саудитска Арабия за построяването на тръбопровода Балкански поток всъщност е кредит, който ще се връща при 4,5% лихва, заяви депутатът проф. Румен Гечев пред журналиста Сащо Диков.
Припомняме, че текущите заеми на София от Европейската банка са на 0,5%. Последните борчове на България, 1 млрд. лв. през 2019 г. са с лихва от 1,5% до 2%. На този фон оскъпяването, което имаме от саудитската компания Аркад Инженеринг е в пъти по- голямо.
„Поне 15 години няма да видим и стотинка от транзитна такса”, посочи Гечев, който освен бивш икономически вицепремиер, е и настоящ професор по икономика. Напомняме, че в момента (до 1 януари 2020г.) България изкарва около $130 млн. годишно от транзита на руски газ за Турция. Това позволява на Булгартрансгаз да издържа холдинга Булгаргаз, който пък субсидира топлофикациите пред фалит, най-вече в София.
Попитан от Диков за коментар финансовият министър Владислав Горанов не отрече за лихвата от 4,5%, която ще ни струва поне 200 млн. лв. Министърът не опроверга и прогнозата, че поне 15 години страната ни няма да печели нищо от газопровода. Той се обоснова с факта, че заемът се води на името на Българския Енергиен Холдинг (БЕХ) и не тежи на бюджета и на „нашите данъци”. Въпросният холдинг обаче е държавна фирма и държавата гарантира за нейните заеми. Припомняме, че само за последните 3 години общият им размер вече наближава 2 млрд. лв. Основната част от тези дългове се натрупа, когато БЕХ взе 1,2 млрд. лв. кредит, за да покрие загубеното дело срещу Русия за реакторите на АЕЦ Белене. Тъй като той беше незнайно защо от т. нар. бързи и трябваше да се върне след 1 година, холдингът изтегли друг - вече облигационен заем от 1,1 млрд.лв., за да върне първата сума. Последва и нов от 600 млн. лв.
Напомняме, че газопроводът, който ще построи саудитската компания е разклонение от Турски поток и ще замести тръбата, която минава и сега. „Със създаването на този обиколен маршрут ще имаме повече от нищо, но това е трагично. Не мога да се гордея с това, че през страната щяха да минават 60 млрд. куб. метра, а сега ще стигнем до 17 млрд. и други за трети страни. Загубихме Южен поток. Това, което в момента е подписано, в следващите 10 години няма да получим една стотинка”, каза проф. Гечев още след като станаха ясни условията около Балкански поток. „Ние ще доплащаме към транзитните такси”, посочи тогава той.