FACEBOOK

Главното мюфтийство е взело 1/2 от фурмите, получени при бартерната сделка с ОАЕ

Половината от фурмите, които бяха част от добилата популярност бартерна сделка с Обединените арабски емирства (ОАЕ), при която България изпрати в емирствата 32 тона храни, а обратно дойдоха 15 тона медицински консумативи и фурми, са изпратени към главното мюфтийство. Това се разбира от отговор на шефа на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров пред "Медиапул".

По думите му дарените дезинфектантите са се оказали негодни за медицинска употреба, но стават за дезинфекция на ръце и повърхности. Впоследствие, значителна част от дарените дезинфектантите са изпратени от БЧК като дарение за Ливан.

За сделката се разбра на 12 април, когато председателят на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса генерал Венцислав Мутафчийски съобщи за бартера, като подчерта, че България е получила "15 тона медицински консумативи". Той обяви и българските фирми, участващи в бартера - "Градус" (на братята Иван и Лука Ангелови) и "Интръст" (еднолична собственост на депутата от ДПС Делян Пеевски).

По-късно същия ден от правителствената информационна служба също заявиха, че България е получила "15 тона медицински консумативи - маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна". Няколко дни по-късно обаче сайтът "Биволъ" разкри, че така нужните консумативи са само около 3 тона, а останалото са фурми.

Григоров обясни, че мюфтийството е раздало фурмите на нуждаещи се. Другата половина от тях пък са предадени на социалните служби в цялата страна. Шефът на БЧК подчерта, че организацията гарантира, че всички фурми са достигнали до хора в нужда.

Заради бартерната сделка тогавашният икономически министър Емил Караниколов, който загуби поста си преди малко повече от месец заради подозрения за близки отношения с ДПС, беше поставен под карантина. Той лично се включи в транспортирането на стоките. Самият Караниколов говори по темата, докато беше под карантина, като не даде конкретен отговор кои фирми стоят зад сделката.

"Моята работа беше да се срещна с техния министър, за да обсъдим мерките срещу коронавируса. От 2 години работя по този проект - български храни да стъпят на техния пазар. Фурмите са ни предоставени от производители на фурми. Когато разбраха, че медиците ни имат нужда от медицински консумативи, те най-благородно закупиха консумативите и ги дариха", обясни той.

Преди десетина дни укриващият се в Дубай обвиняем бизнесмен Васил Божков обяви във видео в профила си във "Фейсбук", че докараните хранителни продукти в Дубай са били купени от една българска фирма, а фурмите за България - от друга.

"Историята с фурмите беше най-обикновена спекулация на Шиши (бел. ред. - прякор, с който е известен Делян Пеевски). Може би и на Бойко (бел. ред. - най-вероятно Божков говори за премиера Бойко Борисов). Какво е имало в тези самолети на път за Дубай не мога да кажа. Сделката не е на държавно ниво. Това е частна сделка, опитана да се прикрие под формата на междудържавни отношения", казва Божков.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени