Вдигането на данъци е против коалиционното споразумение
Промените в облагането на гражданите от догодина като удвояването на налога за основно жилище нарушава договорките между ГЕРБ и ОП. На фона на шумно декларираните бюджетни излишъци правителството въвежда незапомнен скок на данъците. В коалиционното споразумение на управащите партии изрично пише – никакво увеличение на бремето за данъкоплатците до края на мандата.
На база на документа между ГЕРБ и ОП е формирана т. нар. Програма за управление. Тя е основополагаща за правителството до края на мандата. Документът, който основата за всички политики и е валиден до края на 2021 г. вече е в нарушение с новата данъчна политика.
Така например на стр. 4 от програмата пише ”Правителството няма да повиши данъците”. А в раздел 6, който засяга финансите изрично пише: „ През периода 2017-2021 г. правителството на България ще запази данъчните ставки на преките данъци и ще запази непроменени съществуващите данъчни облекчения”. На практика обаче имаме ново покачване на редица данъци и такси.
Сега 5,6 млн. българи ще загубят отстъпката от 50% за основните си жилища, отпада досегашната им отстъпка. Това е нарушение на вече споменатия раздел 6 за преките данъци. В държава, където 83% от жилищата са собствени на различни физически лица, на практика това засяга сходен процент от домакинствата и населението.
Промени от 2019 г. има и в облагането на автомобилите. От догодина данъците за автомобилите над 15 години се вдигат с около 30%. Над 2,5 милиона българи ще получат честитки с по над по-високи данъци за старите им коли.
В резултат на това покачване властта се кани да събере между 1.5 и 2 млрд. лв. повече от българското население, показват изчисления, представени от Демократична България (ДБ). Защо трябва да се вдига данъчната тежест върху населението, когато се твърди, че има пари 2,7 млрд.лв. излишък, запитаха от ДБ.
Предвижда се още въвеждане на нова здравна вноска, екотакса за дрехи втора ръка и други данъци. Паралелно поскъпва парното с 43% за 15 месеца, както и всички стоки и услуги. Сред тях са и продуктите от първа необходимист. Така например цената на най-бюджетния хляб ти Добружа скочи с 47% за дни. Спрямо година по-рано животът е поскъпнал с 3.6%, но реалната оценка е средно 11%.
Всичко това се случва в страна , в която 2,2 млн. души живеят под прага на бедност и получават доходи под 321 лв. Други 5,5 млн. души получават доходи под 550 лв., а това е издръжката на живот за това полугодие. Припомняме, че през още май т.г. КНСБ посочи в свой доклад, че 73,3% от семействата у нас или 5,2 млн. души у нас живеят под социалния минимум. Сега той осезаемо се покачва с новите цени и данъци, а доходите не. Това означава, че се нарушава и друг пункт от програмния документ на коалицията: "Институциите работят прозрачно и в интерес на гражданите, създавайки условия за достоен живот".