Няма да правим е-коли в Ловеч, обещани от Петков
В разгара на предишната кампания за парламентарни избори – на 21 септември 2022 Кирил Петков Кирил Петков посети площадката на завода за електромобили, като видео от този акт може и сега да се види в интернет. Още тогава се пишеше, а Промяната яростно отричаше, че завод няма да има. Самият Кирил Петков, който подписа 34 млн. евро държавна помощ за „инвеститора”, докато беше служебен министър, нарече това „всякакви спекулации по медиите”.
Кой излъга всъщност?
Фиаското вече е официално, след като Athena Consumer Acquisition Corp се оттегля от съвместното дружество, с което пропада възможността за листване на дружеството на Нюйоркската борса и евентуалното набиране на капитал за строителството на завода за електромобили в Ловеч.
Бившият служебен министър на икономиката и бивш премиер Кирил Петков обяви на 15 юли 2021 г. завода за електромобили за приоритетна инвестиция. Планираното сливане с американската Athena Consumer Acquisition Corp и излизането на фондовата борса в Ню Йорк, с цел привличане на капитали се провали преди дни. Мотиви за отказа на Athena от сделката официално не бяха обявени. С излизането на борсата се очакваше да бъде набран капитал за строителството на завода за електромобили в Ловеч.
Заводът за електрически автомобили бе гордостта на Кирил Петков като служебен министър на икономиката, но и в новия клип от вчера на ПП-ДБ се говори за някакви „50 млрд. инвестиции” – половината в Северна, половината в Южна България.
На 10 юли 2021 г. Петков свика журналисти и се похвали, че е подписан меморандум с германския производител на електроавтомобили Next.e.GO за производство на електромобили. Той съобщи, че фабриката ще се намира на терена на завод Балкан в Ловеч, като трябва да заработи до 2 години.
2-те години изтичат след по-малко от 4 месеца. От 2021 г. досега обаче на терена има само една голя поляна. Даже „гьол” няма.
„Планираният капацитет е по 20 000 коли на година, като плановете на инвеститора са тази бройка да бъде сериозно надхвърлена”, обяви Петков.
Съобщението на Кирил Петков за подписан меморандум изпреварва с пет дни решението на Министерски съвет от 15 юли 2021 г., на което служебният кабинет одобрява проект за въпросния меморандум. Това е вторият меморандум след този, с Джемкорп със скандални клаузи.
Бъдещият завод за електромобили в Ловеч бе обявен за приоритетен инвестиционен проект, който предвижда 280 млн. лв. инвестиция в рамките на три години.
Разследване на Труд още тогава показа, че зад основаната през 2015 г. компания, базирана в Аахен и представена от
Кирил Петков като „германска”, стоят албански милионери, започнали бизнеса си с перални втора употреба, с които са прали униформите на умиротворителните военни сили в Косово.
При подписването на меморандума не е имало осигурено финансиране. В стенограмата на заседанието на служебния кабинет на 15 юли 2021 г. четем следното изказване на Петков: „Инвестицията ще бъде 140 млн. евро, има финансиране за нея. Сто милиона ще бъдат дадени от акционерите, 180 млн. лв. от УниКредит Булбанк, даде писмо, че ще ги финансира.”
Писмо от УниКредит Булбанк няма, твърдят източници от две министерства.
Общата държавна помощ за приоритетния инвестиционен проект Изграждане и управление на иновативен завод за производство на електрически автомобили e.GO в гр. Ловеч е 66 млн. лева. Това е рекордна държавна помощ – води се инвестиционна държавна помощ.
Тя е предвидена за дружеството Некст. е. ГО България, което към сключването на меморандума няма дори 2 седмици - създадено е на 2-ри юли 2021 г., с капитал 50 000 лева, който е разпределен в 50 хил. обикновени поименни налични акции с право на глас. Номиналната стойност на всяка акция е 1 лев.
Акционери в него са Некст. е. Го Мобайл СЕ – Германия и „Адванс Пропъртис” ООД на братята Кирил и Георги Домусчиеви.
Основният акционер в българската компания Некст. е. ГО България е Некст. е. Го Мобайл, която е купена от инвестиционния фонд Nd Industrial Investments B.V. Този инвестиционен фонд през 2020 г. е придобит от ND Group, собственост на сина на най-богатия албанец Лазим Дестани – Назиф Дестани.
Двамата са най-богатите албанци в света с около $3 млрд. състояние.
В българското дружество, създадено заради строителството на завода за електромобили, Некст. е. ГО Мобайл притежава 25 001 от акциите, представляващи 50,002% от капитала на дружеството, а Адванс пропъртис – известна с комплекса ЕСТЕ, където безплатно живее Владислав Горанов от списъка Магнитски - 24 999 акции, представляващи 49,998% от капитала.
На 1 март 2022 г. капиталът на Некст. е. Го България АД е вдигнат на 2 000 000 като се запазва дяловото участие на Некст. е. ГО Мобайл и на Адванс пропъртис.
В търговския регистър като собственици са посочени Назиф Дестани, Георги Домусчиев, Кирил Домусчиев, Адванс пропъртис, Некст. е. ГО Мобайл, д-р Щефан Рудолф, Мартин Клайн и Белко ван дер Лей (последните трима са представители на Некст. е. ГО Мобайл). Братята Георги и Кирил Домусчиеви участват с терена на бившия завод Балкан, чиято шефка е била майка им, а те го придобиват за жълти стотинки от т.нар. масова приватизация, върху който трябва да се изгради новият завод за електромобили.
Не повече от 1500 електрически автомобила e.Go са били произведени в германския град Аахен от 2017 г. насам, когато компанията започна да приема предварителни поръчки за първия си модел e.Go Life. Реално регистрираните автомобили в Германия обаче са двойно по-малко – 771 броя. Серийното производство стартира през 2019-а и е спряно окончателно през есента на 2022 г.
Тесла прави 5000 коли НА СЕДМИЦА. И ги продава.