Милион за Боби, 105 бона за Стъки от държавата
Режат парите на единствените ни шампионки – гимнастичките, за да дадат на канадската борба
Единственият ни отбор световен шампион е ансамбълът по художествена гимнастика, който обаче бе принизен на церемонията Спортист на годината и изгуби от четвъртите, но в Европа волейболисти. Сега и държавата ги реже. И то значително – с 300 000 лева е намалено финансирането за Българската федерация по художествена гимнастика.
Къде отиват парите? Ами във финансирания от УЕФА Български футболен съюз, който освен, че направи първенството ни посмешище, докара българския национален отбор от вчера до невероятното 75-о място в света, а бяхме четвърти на планетата. За първи път Боби Михайлов е почерпен от държавата в лицето на Министерството на спорта с цял милион. Един милион лева от нашите джобове на данъкоплатци, след като години наред и съвсем основателно БФС не получаваше субсидия от хазната.
Други ощастливени са влезлият отново в медиите покрай извършителите на последния атентат срещу него Алексей Петров и ММА-боецът Стъки. Федерацията по чисто карате на първия печели 103 000 лв. от данъкоплатците. Федерацията по ММА на втория, срещу която състезателите по този спортскочиха на бунт през есента, заради таксите, които им налага и процентите от хонорарите, които им иска, пък грабва 105 000 лв. от бюджета на България.
Както разкрива Дневник, бойните спортове изобщо са фаворити на спортния министър Кралев – иначе лекоатлет. Най-големият смях са 101 000 лв. за спорта канадска борба, който не се нуждае от никакви инвестиции – за него трябва твърда повърхност и две ръце – все безплатни неща. Близо половин милион – 470 000 лева печелят от нашите джобове двете федерации по таекуондо. 335 000 лева отиват за кикбокса и муай тая, които са в обща организация. Освен стоте бона за каратето на Алексей Петров, държавата бие финансови инжекции и на още две федерации по карате – 150 000 лева за шотокан-карате и 118 000 лв. за киокушин карате. 2,5 милиона лева взема единствената федерация с реални възможности за олимпийски медал, вярно все по-ефемерни – борбата. Без нито една квота за Рио, боксът се опаричва с 1 750 000 лв. Общо бойните спортове вземат близо 6 милиона или една-четвърт от общото финансиране за спорта в България – 23 683 223 лв.
Интересно е защо федерации без олимпийски квоти като провалените волейболисти например ще ги зарадват с 2 010 000 лв. Вярно, не е в листата на федерациите „милионери”, от които с много късмет медал в Рио можем да чакаме от кану-каяка, но не и от леката атлетика, както и в Пьончанг – от ските.
Хокеят е само един от 14-те спорта, които държавата спира да финансира с нашите пари тази година. В списъка на Кралев не попадат още автомобилният, мотоциклетизмът, ръгбито и аеробиката.