Заради некадърни министри, София реже 280 млн. бюджет
ългария не може да започне на прага на третата година от новия програмен период на еврофондовете, да отвори програмите и да започне финансирането им, както 19 минути пише от месеци. А периодът е 7-годишен. Повтаряме ситуацията от 2007-2008 г., които ни бяха нулеви, но тогава имаше оправдание – точно бяхме влезли в ЕС. Оправдание сега няма! Поради некадърността на министрите, общините и гражданите ще усетят свиването на инвестициите, с това на местните бизнеси, а значи на доходите и на потреблението.
Проектът за бюджет на Столичната община за 2016 г. е доказателството. Той пада с 280 милиона спрямо предходната година, понеже европейските фондове са значително по-малко: от 1,46 млрд. на 1,18 млрд.лв., личи от сметките, изложени от заместник-кмета по финансите Дончо Барбалов. Голям европейски проект остава третият люч на метрото. Въпросните 195 млн. лв. са осигурени с личните усилия на кмета Фандъкова и убеждаването от нейна страна на еврокомисарите. Нямащи доверие на България, те имат доверие на София, понеже метрополитенът на София беше посечен като един от образцовите проекти в цяла Европа от шефовете на Европейската комисия.
София може да се похвали и с пълна каса, за разлика от държавата. Изпълнението на собствените приходи на общината към 30.10.2015г. е в размер на 455 млн. лв. или 80,1% от годишния план. Данъчните приходи са в размер на 212,4млн.лв. като най-високи са приходите от данък недвижими имоти в размер на 83,9млн. лв. и данък МПС в размер на 63,6 млн.лв. От неданъчните приходи са събрани 242,7 млн. лв. Най-големи са приходите от такса смет в размер на 144 млн.лв.
През 2016 г. се очаква увеличение на държавните трансфери от 19,8 млн.лв., с което да достигнат до 333,5 млн.лв. Тези пари идват в общинската хазна, защото София извършва функции на държавната администрация. Най-голямо увеличение имат средствата за делегирани държавни дейности 18,4 млн.лв., в това число за образование 14,4млн.лв., поради увеличение заплатите на педагогическия и непедагогически персонал.
В проекта за бюджет на общината за поредна година не е предвидено увеличение на местните данъци. В резултат очакваните собствени приходи са в размер на 582,8 млн. лв.
В проекта за бюджет не е предвидено поемането на нови заеми. По вече сключени заеми се предвижда усвояване в размер на 78 млн.лв.
При разработване на разходната част на проекта за бюджет е събрана и анализирана информация от всички второстепенни и от по-ниска степен разпоредители с бюджетни кредити: райони, дирекции, общински предприятия. Намалени са еднократно предоставените разходи. Формирането на разходите по дейности е в рамките на размера на приходите за местни дейности, трансферите от централния бюджет и банковите заеми. За разлика от държавата, София няма да има дефицит и актуализация на бюджета!
Разходите на Столичната община за 2016г. са предвидени в размер на 1,180млрд.лв., както следва:
- бюджетни средства 985 млн. лв.
- средства по европейски програми 195 млн. лв.
По видове дейности разпределението на текущите разходи е за:
- делегирани държавни дейности са разчетени 316,4 млн. лв.
- общинските дейности се предвиждат общо 469,6млн.лв.
- дофинансиране на държавни дейности с общински приходи са разчетени 27,6млн. лв.
- Капиталова програма 366,6 млн.лв.
За капиталови разходи на Столична община за 2016г. са предвидени средства в размер на 366,6 млн.лв.
От тях:
- бюджетни средства 171,6 млн. лв.
- средства по оперативни програми 195 млн. лв.
С източници за финансиране, както следва:
- целева субсидия от Републиканския бюджет 7,2 млн. лв.
- от местни данъци, неданъчни приходи и приватизация 79,1 млн. лв.
- заемни средства 85,3 млн. лв.
- средства по оперативни програми 195 млн.лв.