FACEBOOK

Covid губи 90% от способността си да заразява в рамките на пет минути във въздуха

Коронавирусът губи 90% от способността си да ни заразява в рамките на пет минути, след като се разнесе във въздуха, показват първите в света симулации на това как вирусът оцелява в издишания въздух, предаде theguardian.com.

Констатациите отново подчертават важността на предаването на Covid на къси разстояния, като физическото дистанциране и носенето на маска вероятно ще бъдат най-ефективните средства за предотвратяване на инфекция. Вентилацията, въпреки че все още си заслужава, вероятно ще има по-малко въздействие.

„Хората са се фокусирали върху лошо вентилирани пространства и са мислели за предаване по въздуха през метри или през стая. Не казвам, че това не се случва, но все пак мисля, че най-големият риск от излагане е, когато сте близо до някого“, каза проф. Джонатан Рийд, директор на Центъра за изследване на аерозолите в Университета в Бристол и водещ автор на изследването.

„Когато се отдалечите, не само аерозолът се разрежда, но има и по-малко инфекциозен вирус, защото вирусът е загубил инфекциозност [в резултат на времето].“

Досега нашите предположения за това колко дълго оцелява вирусът в малки въздушни капчици се основаваха на проучвания, включващи пръскане на вируса в запечатани съдове, наречени барабани на Голдберг, които се въртят, за да задържат капчиците във въздуха. Използвайки този метод, американски изследователи откриха, че инфекциозният вирус все още може да бъде открит след три часа. И все пак подобни експерименти не възпроизвеждат точно това, което се случва, когато кашляме или дишаме.

Вместо това изследователи от университета в Бристол разработиха апарат, който им позволи да генерират произволен брой малки, съдържащи вируси частици и леко да ги левитират между два електрически пръстена за някъде между пет секунди до 20 минути, като същевременно контролират строго температурата, влажността и UV лъчите, интензитета на светлината на заобикалящата ги среда. „Това е първият път, когато някой е успял действително да симулира какво се случва с аерозола по време на процеса на издишване“, каза Рийд.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени