FACEBOOK

320 хил. лв. отделя Столична община за финансиране на археологическите проучвания в града

19 екипи от археолози работиха през миналата година на територията на София и софийско и днес можем да видим резултатите от тяхната работа. Това каза по време на откриването на изложбата „Археология на София и Софийско“ кметът на София Йорданка Фанъдкова. Експедиции работиха на обекти в Слатина, Северна скоростна тангента, площад „Света Неделя“, манастира в Бухово „Св. Мария Магдалина“ , припомни още столичният кмет. Общината финансира дейността по разкриването на археологията през програма Култура. През тази година Столичната община отделя 320 хиляди лева, за да продължи работата на археолозите в буховския манастир „Света Мария Магдалина“, раннонеолитното селище в Слатина, разкриването на археология на площад „Света неделя“ и за реставрация на най- ранните мозайки от църквата „Света София“ . Кметът посочи ,че очаква да продължи и работата на Западната порта , за която е осигурено финансиране по норвежката програма.
Експозицията акцентира на най-интересните открития, направени от археологическите екипи през сезон 2015 . За пръв път в изложбата могат да се видят открития направени от д-р Борислав Бориславов на обекта при с. Чуковезер и на д-р Веселка Кацарова –ръководител на археологическото проучване на пл. „Свата Неделя“. През въпросния период на територията на София и региона са проведени рекорден брой проучвания (целеви разкопки, спасителни проучвания, разкопки, свързани с осъществяването на инфраструктурни проекти).
Проучени са общо 21 археологически обекта, сред които: разкопки на пл. "Света Неделя", разкопки във връзка с изграждането на метростанция "Сердика 2", проучвания на раннохристиянска базилика в двора на манастир "Света Мария Магдалина" (Бухово), разкопки на раннонеолитно селище Слатина, разкопки на Ларгото в центъра на София (част от ИАР "Сердика – Средец), разкопки при с. Чуковезер (Драгоман) и др.
Някои от най-интересните находки са: глинени антропоморфни фигурки, керамични лампи, орнаментирана костена игла, фрагменти от римска военна диплома, каменни бойни топки, тежести за стан, бронзов амулет – глава с азиатски черти, 43 златни халки (част от златен накит) и др.
Акцент в изложбата са откритите на различни обекти монетни съкровища. От обекта при пл. "Света Неделя" произлиза най-голямата колективна находка, откривана до този момент на територията на Сердика. Съкровището, състоящо се от 2974 сребърни и 5 бронзови монети, е укрито към средата на III в.
Друго монетно съкровище произлиза от с. Чуковезер, община Драгоман. Става въпрос за общо 100 монети (23 от тях са колективна находка). Датират се в периода кр. на III – IV в.
Изложбата може да бъде видяна в Музея за история на София в периода 19 април – 29 май 2016 г.
На откриването на изложбата присъстваха председателят на СОС Елен Герджиков, зам.-кметът д-р Тодор Чобанов, председателят на комисията по образование, култура, наука и културно многообразие Малина Едрева и общинския съветник Михаил Владов.

Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени