FACEBOOK

220 млн. лв. за чистене от Домусчиев и Вълка

"220,4 млн. лв. са заложените в план-сметката средства за 2021 г. за всички дейности по почистването - събирането и обезвреждането на отпадъци, лятното и зимно почистване на улици и публични площи, рекултивацията на затворените депа и др.", съобщи шефът но екокомисията на СОС Лорита Радева. Припомняме, че фирми на шефа на КРИБ Кирил Домусчиев и брат му и на съдружника на Доган - Румен Гайтански, са концесионерите по чистотата в София и останалите областни градове.

Ръстът на средствата е с 3,2 млн. лв. в сравнение с настоящата 2020 г;
С 24% се увеличава площта на улиците и обществените места, които ще бъдат измивани през следващата година. Така общата им площ достига 95 495 дка (76 653 дка за 2020 г.).

"По-чисти улици, по-чист от отпадъци град, повече средства за събиране на едрогабаритните отпадъци (вкл. автомобилни гуми), горенето на които е един от източниците на замърсяване на въздуха в града, по-високи изисквания към почистващата техника – това са само част от акцентите в План-сметката за дейностите по чистота за 2021 г., която приехме на сесията си Столичния общински съвет.

Няколко конкретни числа:

От 4 пъти на 5 пъти нараства кратността на основното измиване на улици, велоалеи и места за обществено ползване - т.нар. миене на маркуч на улиците с масов градски транспорт (МГТ), улици с обществено значение (ОЗ), вътрешнокварталните улици, велоалеи в 

обхвата на тротоарите и др. места за обществено ползване – общо 95 495 дка
24 пъти годишно ще бъдат измити чрез миене с автоцистерна с дюзи всички улици с изградена инфраструктура и канализация - общо 290 390 дка.
Числата потвърждават трайната и устойчива политика на кмета Йорданка Фандъкова - Yordanka Fandakova и управляващото мнозинство на групата на ГЕРБ/СДС в СОС за поредна година да се увеличават кратността и обхватът на дейностите по миене и машинно почистване на обществените пространства. Политика, директно насочена към намаляване на замърсяването на въздуха в града, чрез намаляване на праховото замърсяване.
В същата посока е и заложеното нарастване с 1 млн. лв. спрямо 2020 г. на средствата за събиране на едрогабаритните отпадъци (вкл. автомобилни гуми), горенето на които е един от източниците на замърсяване на въздуха в града.
Ще припомня, защото това има отношение и към качеството и ефективността на изпълнение на дейностите по чистотата на града, че с новите договори от 2020 г. с изпълнителите на дейностите по почистване бяха въведени нови, повишени изисквания, сред които:
Приоритетно изпълнение на почистването на улици и обществени места с техника с хибридно и/или електрическо задвижване, със съпътстващо оросяване на работните площи, с цел недопускане отделянето на емисии от прах; както и осигуряване на малка техника за чистене на тротоари и улици със затруднена проходимост;
Изискване всички дейности да се изпълняват с техника от най-високия екологичен стандарт ЕВРО6,
Добавени са нови дейности в договорите като: почистване и поддържане на линейните отводнители по уличните платна и тротоари; събиране и транспортиране на разсипани от транспортни средства земни маси, строителни и инертни отпадъци от уличните платна и тротоари при аварийни случаи и др., които също са пряко свързани с постигане на по-чист въздух, който всички дишаме.
И е ВАЖНО да подчертая, че размерът на такса битови отпадъци за поредна година остава непроменен", пише Радева.

 


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени